Przełomowa operacja w łonie matki. Dzięki niej dziecko będzie chodzić
Do przełomowej operacji doszło w Leuven w Belgii. Zespół 25 lekarzy podjął się operacji dziecka z rozszczepem kręgosłupa u kobiety w 23 tygodniu ciąży. Operacja, która została przeprowadzona w łonie kobiety, zakończyła się sukcesem. Dziewczynka, która przyszła na świat, ma zachowane czucie we wszystkich kończynach i rozwija się prawidłowo.
Więcej o przeprowadzonej operacji można przeczytać na livescience.com.
Helen – matka dziecka – przeszła operację w 23 tygodniu ciąży, a trzy miesiące później urodziła córkę Milę.
W operacji kobiety wzięło udział 25 lekarzy ze szpitali GOSH (Great Ormond Street Hospital) University College London, a także Szpitala Uniwersyteckiego w Leuven w Belgii, gdzie operacja została przeprowadzona.
Nienarodzone jeszcze dziecko cierpiało na rzadką chorobę rozszczepu kręgosłupa.
Do takiego zaburzenia dochodzi około trzeciego tygodnia ciąży.
Jego skutkiem jest m.in. niepełnosprawność fizyczna i intelektualna, a także porażenie wielokończynowe.
Operowanie rozszczepu kręgosłupa u nienarodzonego jeszcze dziecka jest obarczona wysokim ryzykiem nie tylko dla niego. Matka dziecka może być narażona na powikłania związane z pęknięciem macicy, a jej dziecko będzie musiało urodzić się przez cesarskie cięcie. Istnieje również ryzyko wcześniejszego porodu.
Dzieci, które były operowane jeszcze przed urodzeniem, były dwukrotnie mniej narażone na powikłania neurologiczne niż te, które były operowane po urodzeniu.
Źródło: livescience.com/dm
Skomentuj artykuł