Putin: kontrakt na tranzyt gazu do 2045

PAP / wab

Premier Rosji Władimir Putin poinformował, że kontrakt na tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Polski został przedłużony do 2045 roku. Według Putina, przewiduje to porozumienie podpisane przez oba kraje w piątek w Warszawie.

Dotychczas podawano, że termin obowiązywania umowy tranzytowej w warszawskim dokumencie pozostawiono bez zmian; wygasa ona w 2019 roku.

O porozumieniu tym Putin rozmawiał w piątek wieczorem z wicepremierem Igorem Sieczinem, który w imieniu Rosji sygnował ów dokument. Stenogram z tego spotkania ukazał się na stronie internetowej rządu Rosji.

Także służba prasowa rosyjskiego rządu w osobnym komunikacie przekazała, że umowa z Polską przewiduje "przedłużenie tranzytu gazu do odbiorców w Europie na okres do 2045 roku".

DEON.PL POLECA

Putin ocenił, że osiągnięty rezultat jest ważny nie tylko dla Rosji i Polski, ale także dla całej energetyki europejskiej. "Mam na myśli przedłużenie kontraktów na tłoczenie naszego gazu, tranzyt rosyjskiego paliwa do odbiorców europejskich przez polskie terytorium do 2045 roku, tj. na okres 35 lat" - wyjaśnił. "Jest to poważny krok stabilizujący" - dodał.

Wicepremier Sieczin ze swej strony potwierdził, że porozumienie podpisane w Warszawie "pozwoli zapewnić tranzyt rosyjskiego gazu do europejskich odbiorców przez terytorium Polski do 2045 roku". Zdaniem Sieczina, dokument ten stwarza "międzynarodową podstawę prawną dla stabilnych dostaw tak do Europy, jak i dla stabilnego zaopatrzenia polskich odbiorców".

"Podpisane dokumenty - niewątpliwie - będą umacniać bazę naszego współdziałania, zwiększać zaufanie i stwarzać dodatkowe, pozytywne impulsy w naszej wspólnej pracy" - podsumował Putin.

Natomiast służba prasowa rządu Rosji, informując o piątkowej rozmowie telefonicznej Putina z premierem Polski Donaldem Tuskiem, przekazała, iż dali oni "wysoką ocenę podpisanym w Warszawie dokumentom o współpracy w sferze gazowej, wskazując, że protokoły są konkretnym przykładem nowej jakości stosunków rosyjsko-polskich".

"W dokumentach tych mowa jest nie tylko o zwiększeniu dostaw rosyjskiego gazu do Polski - szczególnie ważny wydaje się fakt, że przewidziano przedłużenie tranzytu gazu ziemnego do odbiorców w Europie na okres do 2045 roku" - podała, podkreślając, że "realizacja tych uzgodnień rzeczywiście będzie sprzyjać bezpieczeństwu energetycznemu na kontynencie europejskim".

Wicepremierzy Polski i Rosji, Waldemar Pawlak oraz Igor Sieczin, podpisali w piątek w Warszawie międzyrządowe porozumienie w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski o ok. 2 mld metrów sześciennych rocznie. Ma to uzupełnić niedobory w dostawach gazowego paliwa do Polski po wyeliminowaniu na początku 2009 roku z rynku gazowego rosyjsko-ukraińskiej spółki RosUkrEnergo (RUE). Umowa ma obowiązywać do 2022 roku.

Wcześniejsza wersja porozumienia zakładała wydłużenie dostaw rosyjskiego gazu do 2037 roku, a jego tranzytu przez Polskę - do 2045 roku. Po podpisaniu umowy poinformowano jednak, że ostatecznie zrezygnowano z przedłużenia tych terminów; w podpisanej wersji porozumienia tranzyt jest przewidziany do 2019 roku.

Pawlak podkreślił wówczas, że nadal istnieje możliwość przedłużenia współpracy spółek i tranzytu gazu do 2045 roku. Możliwość taką potwierdził też Sieczin. Rosyjski premier zaznaczył jednak, że "te wszystkie decyzje zależą od tego, jak będzie się rozwijała gospodarka europejska" i jakie będzie w tym czasie zapotrzebowanie na gaz.

Premier Tusk, który w piątek rozmawiał telefonicznie z Putinem na temat polsko-rosyjskiej umowy gazowej, poinformował, iż zrozumiał, że "intencja, aby tranzyt funkcjonował długo poza rok 2019, jest oczywista także ze strony rosyjskiej". "Pojawiła się w tej rozmowie także znowu data 2045, stąd, żeby traktować tę perspektywę wykorzystywania tranzytowego Jamału jako perspektywę serio" - dodał premier.

Tusk podkreślił, że Polska rozważała różne "za" i "przeciw", jeśli chodzi o długość kontraktu, umowy na tranzyt i wybrała wariant "trochę bardziej elastyczny", a więc krótszy z "naprawdę niezłą ceną", oraz możliwością uzyskiwania upustów w sytuacji, kiedy zmienią się okoliczności.

Dziennik "Wremia Nowostiej" nie wyklucza w poniedziałek, że pakiet rosyjsko-polskich uzgodnień w sprawie gazu może wywołać nowy skandal. Gazeta przypomina, że "pod naciskiem Komisji Europejskiej Moskwa i Warszawa musiały utrzymać okres obowiązywania umowy tranzytowej w dotychczasowych ramach - do 2019 roku".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Putin: kontrakt na tranzyt gazu do 2045
Komentarze (8)
VD
veo dla fanatyzmu
3 listopada 2010, 11:24
A może by tak w celu oszczędzenia krwi pojedynek wręcz Jaroslawa z Putinem?Przegrany odchodzi z polityki i już mamy Putina z głowy Jestem za.
R
realista
3 listopada 2010, 10:32
Polska przegrała już wojnę jednodniową i nie ma możliwości rewanżu. A ten "realista" jeszcze pluje Polakom w twarz? Ładnie tak kopać leżących? Staliśmy się wasalem Moskwy, która wie, że jest to stan przejściowy i korzysta, ile się da. Polska wasalstwo może zrzucić pokojowo przy najbliższych wyborach parlamentarnych. Pocieszjące jest to, że nowoczesna wojna przypomina raczej wojny średniowieczne, gdy pozbycie się króla i jego najwierniejszych rycerzy wystarczało do zwycięstwa. Przegrana z Moskwą jest dołująca, ale przynajmniej nie było wielkich bitew-rzezi, okupacji, wywózek, zburzonych miast... A może by tak w celu oszczędzenia krwi pojedynek wręcz Jaroslawa z Putinem?Przegrany odchodzi z polityki i już mamy Putina z głowy
R
realista
3 listopada 2010, 10:07
Przegraliśmy wojnę jednodniową 10 kwietnia 2010 roku, Moskale ścięli jednym atakiem głowę polskiej armii czyniąc ją niemal bezbronną, rząd skapitulował, premier kapitulację potwierdził wasalnym uściskiem ze zwycięzcą, a teraz płacimy haracz... No to nie ma innego wyjścia tylko mobilizacja i wojna, państwo któremu zabito najwyższe wladze musi odpowiedzieć.A więc wojna (która już trwa)i na Moskwę ,przywódca już jest Jarosław Kaczyński,szef sztabu Antoni Macierewicz ,generałowie Brudziński,Ziobro,Błaszczyk i Kurski a więc o zwycięstwo jesem spokojny.Szable do boju ,lance w dłoń............I już Polska od morza do morza 
B
Borys
2 listopada 2010, 21:12
Najnowsze informacje dotyczące kontraktu gazowego z Rosją mogą prowadzić do dwóch, różnych, choć nie przeciwstawnych wniosków. Albo polskie społeczeństwo i Komisja Europejska zostali oszukani w sprawie warunków umowy, a grupa rządząca jest zakładnikiem płk Putina, albo premier i wicepremier rosyjskiego rządu są arcyłgarzami i prowadzą wobec rządu III RP prowokacyjną grę. Wczoraj Władimir Putin poinformował, że kontrakt na tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Polski został przedłużony do 2045 roku. Według Putina, przewiduje to porozumienie podpisane przez oba kraje w piątek w Warszawie. O porozumieniu Putin rozmawiał w piątek wieczorem z wicepremierem Igorem Sieczinem, który w imieniu Rosji podpisywał dokument. Stenogram z tego spotkania ukazał się na stronie internetowej rządu Rosji. Także służba prasowa rosyjskiego rządu w osobnym komunikacie przekazała, że umowa z Polską przewiduje "przedłużenie tranzytu gazu do odbiorców w Europie na okres do 2045 roku".
R
realista
2 listopada 2010, 19:18
Skoro gazociąg bałtycki jest taki przepustowy, to dlaczego Moskwie tak zależało na kontrakcie tranzytowym z Polską na kilka dziesięcioleci? Ano dlatego, że gazociąg bałtycki sam w sobie nie jest wystarczający i ma ograniczenia, których nie ma rura idąca przez Polskę. Była jawna zdrady z tym kontraktem, za którą dożywocie się należy winnym. Zerwać kontrakt z Rosją bo to zdrada!!!Podpisać z zaprzyjaźnioną Gruzją i z Watykanem!!Niech żyje gaz gruzińsko -watykański!!
?
???
2 listopada 2010, 19:16
A ja uważam, ze Polacy podobnie jak Niemcy czy Francuzi mogą robic dobre interesy z Rosjanami, bez wzajemnego straszenia się i wmawiania nam Polakom jaka ta Rosja zła, a my tylko biedne ofiary wszelakich spisków. 30 srebrnych rubli to od wpisu czy na dzień płacą?
K
korzystne?
2 listopada 2010, 15:37
 na tych warunkach?
S
skazany
2 listopada 2010, 13:38
PO tym kłamstwie rządu poparcie dla PO wzrośnie do 60%. Dlaczego ja muszę z tymi durniami żyć w jednym kraju?