Rada Języka Polskiego wydała opinię na temat słowa "Murzyn"
Zdaniem Rady w mediach, administracji i szkole powinno się unikać stosowania tego określenia.
„Dziś słowo »Murzyn« jest nie tylko obarczone złymi skojarzeniami, jest już archaiczne" – to fragment opinii, którą oficjalnie przyjęła Rada Języka Polskiego.
Jak informuje "Rzeczpospolita", Rada składa się ona z niemal 40 specjalistów, którzy na mocy ustawy o języku polskim zajmują się m.in. rozstrzyganiem wątpliwości językowych co do słownictwa, gramatyki i ortografii.
Prof. Marek Łaziński, jeden z członków rady, już w sierpniu ubiegłego roku wyraził swoją opinię na temat określenia.
W odpowiedzi na list skierowany do rady napisał, że „Murzyn" i „Murzynka" w latach 70. i 80. XX wieku funkcjonowały jako neutralne określenia, ale później zmieniły znaczenie.
Zdaniem profesora słowo "Murzyn" „w języku polskim obrosło wyjątkowo silną frazeologią obraźliwą, jak »100 lat za Murzynami«". Prof. Łazińskiego zalecił, żeby nie używać go inaczej „niż na prawach historycznego cytatu".
„Ponieważ trudno jest zmienić przyzwyczajenia mówiących, ograniczam swoją rekomendację do komunikacji publicznej: mediów, administracji, szkoły" – dodaje naukowiec.
Jednocześnie zaznaczył, że ponieważ opinię o neutralności sformułowania podziela część językoznawców, to „nie zachęca do poprawiania wszystkich i w każdej sytuacji".
Rada Języka Polskiego uraża swoje opinie na drodze uchwały "o używaniu języka polskiego" oraz "ustala zasady ortografii i interpunkcji". Jej działania są uregulowane ustawowo.
Skomentuj artykuł