Rajd rowerowy z Tarnowa do Oświęcimia pamięci ofiar KL Auschwitz

PAP/deon/dm

Dziewięcioro studentów, doktorantów i wykładowców Akademii WSB wyruszy we wtorek o północy w 170-km trasę z Tarnowa do Oświęcimia, by oddać cześć ofiarom niemieckiego obozu Auschwitz. Rowerowy Hołd Pamięci organizowany jest w 83. rocznicę pierwszego transportu polskich więźniów do KL Auschwitz.

Tego dnia przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

- Dzięki wysiłkom naszych przodków możemy dziś otwarcie i bez strachu mówić o historii. Mówić o ludziach, którzy traktowani w bestialski sposób nie utracili wiary i choć wielu z nich nie dała rady przeżyć tego piekła, to została garstka tych, dzięki którym teraz możemy oddać hołd pamięci - mówi Wiktoria Kolano, która jest pracownikiem naukowo-badawczym w Akademii WSB.

W 170-km trasę wykładowcy, doktoranci i studenci Akademii WSB wyruszą o północy, po zapaleniu zniczy pod umieszczoną na murze zakładu karnego w Tarnowie tablicą, która upamiętnia pierwszy transport do KL Auschwitz.

DEON.PL POLECA

Uczestnicy rajdu odtworzą trasę pierwszego transportu Polaków. - Pojedziemy z Tarnowa do Oświęcimia. Naszym celem jest oddać cześć ofiarom niemieckiego obozu Auschwitz - mówi organizatorka.

Uczestnicy złożą też kwiaty pod pomnikiem Pamięci I Transportu Więźniów do KL Auschwitz, który znajduje się na peronie tarnowskiego dworca kolejowego.

- W środę, po około 11 godzinach jazdy, dotrzemy do punktu finalnego, czyli byłego niemieckiego obozu, w którym odbywały się będą obchody rocznicowe. Złożymy wieniec pod Ścianą Śmierci - podkreśla Wiktoria Kolano.

Ściana Śmierci, nazywana też Ścianą Straceń, znajduje się na dziedzińcu bloku 11. Przy niej Niemcy rozstrzelali wiele tysięcy osób, głównie Polaków.

Organizatorka powiedziała, że pomysł zorganizowania rajdu z Tarnowa do Oświęcimia w dniu 14 czerwca wypłynął od niej i profesora akademii Roberta Sochy, z którym powołała Akademickie Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Działa ono przy związanym z Muzeum Auschwitz - Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Uczestników rajdu wspiera ich macierzysta uczelnia, która wyekwipowała rowerzystów między innymi w środki bezpieczeństwa, a także zapewniła opiekę medyczną.

Organizatorka III Rowerowego Hołdu Pamięci Wiktoria Kolano zaznaczyła, że jej pokolenie „odbiera II wojnę światową jako czas bardzo odległy”.

- Jednak żyją jeszcze ludzie, którzy są świadkami nazistowskich zbrodni. Oni niedługo, niestety, odejdą. Na naszych barkach spoczywa więc pamięć i szerzenie prawdy. To my odpowiedzialni jesteśmy za to, by nigdy nie doszło do kolejnego piekła na ziemi - zaznaczyła.

14 czerwca 1940 roku Niemcy przywieźli do tworzonego obozu Auschwitz 728 Polaków z więzienia w Tarnowie. Ten dzień jest uważany za początek istnienia obozu. Niemcy utworzyli go z myślą, by osadzić w nim Polaków. W sumie deportowali tam ok. 150 tys. naszych rodaków. Ok. 70 tys. straciło w obozie życie. Auschwitz stał się później miejscem masowej zagłady Żydów. Ginęli w nim także Romowie i jeńcy sowieccy. Zgładzono tu około 1,1 mln ludzi.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady - polskie święto obchodzone co roku 14 czerwca, uchwalone 8 czerwca 2006 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 66. rocznicę przybycia pierwszego masowego transportu więźniów do KL Auschwitz

PAP/deon/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rajd rowerowy z Tarnowa do Oświęcimia pamięci ofiar KL Auschwitz
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.