Rekomendacje GIS w sprawie imprez sylwestrowych i noworocznych

(Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

Wyposażenie pracowników ochrony i bileterów w maseczki i środki do dezynfekcji, aktualne paszporty covidowe, wietrzenie pomieszczeń, w których będą odbywać się imprezy, zachowanie dystansu - to niektóre z rekomendacji GIS ws. organizacji zabaw sylwestrowych i noworocznych.

Główny Inspektor Sanitarny przypomina na stronie internetowej o najważniejszych elementach rekomendowanego postępowania przy organizacji imprez sylwestrowych i noworocznych.

Zgodnie z wytycznymi GIS organizator wydarzenia powinien wyznaczyć osobę, która zadba o zachowanie wszelkich ustalonych procedur przeciwepidemicznych i będzie w kontakcie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną przed, w trakcie i po imprezie.

DEON.PL POLECA

Osoby, które będą miały bezpośredni kontakt z klientem powinny mieć aktualny paszport covidowy (aktualny certyfikat szczepień, status ozdrowieńca nie starszy niż 180 dni).

GIS wskazuje też na obowiązek noszenia maseczki przez wszystkich pracowników, częstej dezynfekcji dłoni, udostępnienie środków do dezynfekcji w ogólnodostępnych miejscach, toaletach, przy wejściu, wyjściu, a także pojemników na zużyte maseczki, jednorazowe rękawiczki, inne odpady - preferowane są kosze bezdotykowe.

Organizator zabaw sylwestrowych ma także stosować się do aktualnego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Powinien zadbać o weryfikację osób zaszczepionych i niezaszczepionych przeciwko COVID-19 poprzez skontrolowanie kodów QR na wejściu i zapewnić, by osoby niezaszczepione przeciw COVID-19 przedstawiły wyniki testu na koronawirusa nie starsze niż 48 godzin od wejścia na teren imprezy.

Wykonawcy i artyści powinni w trakcie występów zachować odległość co najmniej 1,5 metra pomiędzy sobą (tam, gdzie będzie to możliwe).

Jak wskazał GIS, należy zapewnić higienę w trakcie charakteryzacji artystów, wszystkie narzędzia - jeśli nie są jednorazowe - służące do charakteryzacji powinny być zdezynfekowane przed użyciem.

Podczas wejścia i wyjścia publiczności pracownicy ochrony i bileterzy mają być wyposażenie maseczki, środki do dezynfekcji rąk lub rękawiczki jednorazowe; ochrona powinna regularnie dezynfekować ręce. Ustawianie kolejek powinno odbywać się z zachowaniem dystansu co najmniej 1,5 m.

GIS podkreśla, że dezynfekcja dłoni przez uczestników na wejściu do obiektu lub na teren imprezy jest obowiązkowa. Preferowane są bilety elektroniczne w telefonach i udostępnienie największej możliwej liczby wyjść.

Na terenie wydarzenia powinno się wietrzyć/wentylować pomieszczenia. Sprzątanie i dezynfekcja toalet powinna odbywać się ze zwiększoną częstotliwością, minimum raz na godzinę. Używanie nadmuchowych suszarek do rąk jest zakazane. GIS zaleca, żeby wind używały tylko rodziny z małymi dziećmi, osoby z niepełnosprawnością, starsze, ciężarne. Posiłki serwowane dla obsługi i artystów - z uwzględnieniem zasad reżimu restauracyjnego.

W trakcie imprez plenerowych GIS przypomina natomiast o obowiązku zachowania co najmniej 1,5-metrowej odległości pomiędzy uczestnikami oraz zakrywania ust i nosa.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rekomendacje GIS w sprawie imprez sylwestrowych i noworocznych
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.