Premier w sejmie: chcemy zaostrzyć sankcje wobec Białorusi

Premier w sejmie: chcemy zaostrzyć sankcje wobec Białorusi
fot. PAP/Paweł Supernak
PAP / pk

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek w sejmie mówił o sankcjach wobec Białorusi oraz linii lotniczych transferujących migrantów. Odniósł się również do wsparcia ze strony Unii Europejskiej i zapory na polsko-białoruskiej granicy.

"(...) Czy chcemy zaostrzyć sankcje? Jak najbardziej tak (...) To pytanie przewijało się kilkanaście razy. Wszystkim w związku z tym odpowiadam - jak najbardziej tak" - mówił premier.

Morawiecki podkreślił, że szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau oraz szef MSWiA Mariusz Kamiński "rozmawiają ze swoimi odpowiednikami w UE właśnie po to, by przeprowadzić zdecydowaną akcję w związku z liniami lotniczymi, które są używane dla potrzeb transferu osób z krajów Bliskiego Wschodu" - powiedział premier.

Jak dodał, rozmawiał o tym w poniedziałek z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, a w środę będzie rozmawiał z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. - Jutro dojdzie do takiego spotkania - zaznaczył Morawiecki.

Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał we wtorek, że Michel przyleci w środę do Polski w związku z kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej; spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim.

Propozycje wsparcia ze strony UE

Jestem w codziennym kontakcie z wieloma premierami. To nie jest tak, że Unia Europejska, czy Komisja Europejska, czy Rada Europejska zalewa nas propozycjami wsparcia - powiedział premier. Dodał, że "na razie nam pomagają dobrym słowem".

- Będę próbował przewodniczącą KE Ursulę von der Leyen oraz przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela nakłonić do tego, żeby ta pomoc była jak najbardziej konkretna - finansowa, na budowę zapory i nie pogardzimy tą pomocą - zapewnił premier Morawiecki.

Jak zastrzegł jednocześnie "nie damy się zaszantażować". - Jeżeli z tamtej strony będą jakieś warunki stawiane, czy coś takiego, to oczywiście my dalej kontynuujemy nasze działania w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa na granicy wschodniej - mówił Mateusz Morawiecki.

Zapora na polsko-białoruskiej granicy

- Zapora na granicy z Białorusią stanie wiosną lub latem przyszłego roku; za parę tygodni ruszają skomplikowane prace inżynieryjno-budowalne - poinformował premier.

Nawiązał także do krytyki posła Konfederacji Roberta Winnickiego, który mówił, że od sierpnia apeluje o zbudowanie na granicy stałej zapory. Szef rządu podkreślił, że w lipcu na granicy powstała pierwsza zapora, we wrześniu druga. - Pan poseł nas dzisiaj krytykuje, że nie ma tej trzeciej, ostatniej, do której dopiero Sejm przekonaliśmy nie tak dawno i to wbrew woli Koalicji Obywatelskiej, niestety - podkreślił.

Nadzwyczajne posiedzenie w sejmie

We wtorek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przedstawili informację rządu w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i podejmowanych w tej kwestii działań. Premier Morawiecki wieczorem po wysłuchaniu wystąpień przedstawicieli sejmowych klubów i kół odpowiadał na pytania posłów.

Szef rządu odniósł się m.in. do słów lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, który pytał czy były podejmowane działania w OBWE. - Tak, była taka informacja w październiku o sytuacji na granicy wschodniej. Z partnerami z OBWE rozmawiamy, także w kontekście przejęcia przez nas prezydencji, przewodnictwa i również, jeśli dobrze pamiętam, w czwartek najbliższy będzie taka informacja na OBWE po raz ponowny przedstawiona - poinformował premier.

Odpowiadając na pytanie, czy "mamy politykę wschodnią wobec Białorusi i Rosji" Mateusz Morawiecki odpowiedział, że "jak najbardziej chcemy żyć w przyjaźni, pokoju i we współpracy gospodarczej z tymi krajami, ale do tańca trzeba dwojga". - Czekamy na takie rzeczywiste, pokojowe podejście ze strony tych dwóch naszych sąsiadów. Jesteśmy bardzo otwarci na taką współpracę z Rosją, z Białorusią, ale jak wiemy na razie takiej woli nie ma po drugiej stronie - zaznaczył premier.

 

Źródło: PAP / pk

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Premier w sejmie: chcemy zaostrzyć sankcje wobec Białorusi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.