Parlamentarzyści Polski i krajów bałtyckich potępiają kryzys migracyjny

Parlamentarzyści Polski i krajów bałtyckich potępiają kryzys migracyjny
fot. PAP/Straż Graniczna
PAP / pk

"My, przewodniczący komisji spraw zagranicznych Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Riigikogu Republiki Estońskiej, Saeimy Republiki Łotewskiej i Seimasu Republiki Litewskiej jednoznacznie potępiamy oraz sprzeciwiamy się wywołaniu i eskalacji kryzysu na granicach Polski, Litwy i Łotwy z Białorusią przez reżim Alaksandra Łukaszenki" - przewodniczący sejmowych komisji spraw zagranicznych Polski i krajów bałtyckich we wspólnym oświadczeniu potępili wywołany przez Białoruś kryzys migracyjny na granicach z Polską, Litwą i Łotwą.

W oświadczeniu podkreślono, że "te granice są również granicami zewnętrznymi Unii Europejskiej i NATO. Jest to bezprecedensowe zjawisko, zorganizowane odgórnie przez władze białoruskie, aby zdestabilizować sytuację w naszych krajach i Unii Europejskiej jako całości".

Wskazano, że "niedopuszczalne jest wykorzystywanie ludzi, obywateli państw trzecich jako ludzkich tarcz do cynicznych rozgrywek politycznych, mających na celu odwrócenie uwagi społeczeństwa białoruskiego od nielegalnie sprawowanej władzy".

Konsekwencją działań Łukaszenki poważny kryzys humanitarny

Zdaniem sygnatariuszy dokumentu "kontynuowanie tych działań nieuchronnie doprowadzi do poważnego kryzysu humanitarnego, za który władze w Mińsku zostaną pociągnięte do odpowiedzialności".

"To niepokojące, że władze białoruskie znajdują poparcie dla swoich działań w prowadzonej przez Federację Rosyjską kampanii dezinformacyjnej" - dodano.

Wezwanie do natychmiastowych działań

W oświadczeniu zaapelowano: "Wzywamy władze Unii Europejskiej i wszystkich państw członkowskich do podjęcia natychmiastowych działań w celu wprowadzenia nowych, surowszych i szerszych sankcji wobec osób i instytucji, przyczyniających się do trwania kryzysu".

"Popieramy decyzję polskich władz o czasowym zamknięciu przejścia granicznego Kuźnica Białostocka-Bruzgi w celu opanowania nielegalnych prób przekroczenia granicy, wspomaganych przez białoruskie służby" - oświadczyli szefowie parlamentarnych komisji spraw zagranicznych Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

Sygnatariusze oświadczenia wezwali wszystkie państwa oraz instytucje międzynarodowe, mające ku temu mandat, do ciągłego wywierania presji na władze białoruskie w celu jak najszybszego zakończenia kryzysu.

Oświadczenie podpisali: Marko Mihkelson - przewodniczący komisji spraw zagranicznych Riigikogu Republiki Estońskiej, Żygimantas Pavilionis - przewodniczący komisji spraw zagranicznych Seimasu Republiki Litewskiej, Rihards Kols - przewodniczący komisji spraw zagranicznych Saeimy Republiki Łotewskiej i Marek Kuchciński - przewodniczący komisji spraw zagranicznych Sejmu RP.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Parlamentarzyści Polski i krajów bałtyckich potępiają kryzys migracyjny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.