Renta wdowia. Jak długo musi trwać małżeństwo, aby dostać świadczenie?

Fot. CDC / unsplash.com
onet.pl / tk

Od lipca 2025 roku zaczną obowiązywać nowe zasady dotyczące wypłaty renty wdowiej. Świadczenie przysługiwać będzie tylko osobom spełniającym określone kryteria. Kto może się o nie ubiegać?

Jak otrzymać rentę wdowią?

Prezydent podpisał nowe przepisy dotyczące renty wdowiej, które wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku. Pierwsze wypłaty świadczeń planowane są na lipiec 2025 roku.

Zgodnie z nowymi regulacjami, prawo do renty wdowiej przysługiwać będzie osobom, których małżonek zmarł nie wcześniej niż pięć lat przed osiągnięciem przez nie wieku emerytalnego. Oznacza to, że kobiety muszą mieć co najmniej 55 lat, a mężczyźni co najmniej 60 lat, by móc ubiegać się o to świadczenie.

Jednak wypłata renty wdowiej nie jest dożywotnia. Jeśli osoba pobierająca świadczenie zawrze nowy związek małżeński, wypłaty ustaną z dniem poprzedzającym dzień ślubu.

Renta rodzinna to inne świadczenie, które przysługuje najbliższym zmarłej osoby. Jak podaje portal INFOR, renta rodzinna przysługuje określonym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń.

Świadczenie to mogą otrzymać dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione, niepełnoletnie wnuki, rodzeństwo oraz inne dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie (z wyłączeniem dzieci przyjętych w ramach rodzin zastępczych lub rodzinnego domu dziecka). Przysługuje ono również małżonkowi i rodzicom zmarłego.

Aby wdowa mogła otrzymać rentę rodzinną, musi w chwili śmierci męża mieć ukończone 50 lat lub być niezdolna do pracy. Może również otrzymać świadczenie, jeśli wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa, które uprawnione jest do renty. Dotyczy to dzieci do 16 roku życia lub do 18 roku życia, jeśli te nadal się kształcą. Wdowa może także otrzymać świadczenie, gdy sprawuje opiekę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy lub samodzielnej egzystencji.

Nowe przepisy nie uwzględniają wpływu długości małżeństwa na prawo do renty wdowiej. Oznacza to, że długość trwania małżeństwa nie będzie miała znaczenia ani dla przyznania świadczenia, ani dla jego wysokości.

Podobnie jest w przypadku renty rodzinnej. Prawo nie przewiduje wpływu stażu małżeńskiego na przyznanie tego świadczenia.

Więcej dowiesz się na stronie Onet.pl.

Źródło: onet.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Renta wdowia. Jak długo musi trwać małżeństwo, aby dostać świadczenie?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.