Rozdano certyfikaty "Poznaj Dobrą Żywność"
Ponad 200 produktów spożywczych uzyskało w poniedziałek znak Poznaj Dobrą Żywność. Certyfikaty w poniedziałek wieczorem wręczył ich producentom minister rolnictwa Marek Sawicki. Do tej pory znak przyznano w sumie ponad 600 wyrobom.
Podczas uroczystej gali Sawicki mówił, że żywność to atut Polski. Podkreślił, że 20 proc. naszego eksportu to produkty żywnościowe, a 80 proc. z nich trafia na unijny rynek. Minister przypomniał, że pomimo osłabienia gospodarczego, w handlu zagranicznym produktami rolno-spożywczymi mamy dodatnie saldo - ok. 2 mld euro.
Prawo do używania znaku przyznano 14 firmom mleczarskim dla 60 produktów - mleka i jego przetworów, dwóm fermom produkującym jaja dla ośmiu produktów, siedmiu firmom mięsnym dla 25 produktów, pięciu producentom mrożonek dla 38 wyrobów, trzem firmom produkującym sałatki, majonezy i musztardy dla 14 produktów. 22 produkty cukiernicze i słodycze z pięciu firm również dostały prawo używania znaku PDŻ. Wśród alkoholi i piw nagrodzono produkty czterech firm 18 wyrobów, jedną firmę produkującą miody i cztery jej produkty.
Jedna grupa producentów owoców otrzymała logo dla 12 produktów, a trzy firmy produkujące przetwory i koncentraty z owoców i warzyw, grzybów oraz przyprawy mają prawo używać znak na 23 produktach.
Wśród wyróżnionych znalazły się m.in. Spółdzielnia Mleczarska "LAZUR" z Nowych Skalmierzyc za ser pleśniowy Lazur złocisty z przerostem i porostem niebieskiej, szlachetnej pleśni, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska ze Starogardu Gdańskiego za twaróg tradycyjny mielony Setal, Zakład Mięsny Dobrosława ze Sławy za kiełbasę geesowską, Masarnia Władysławowo Zawistowskich za kaszankę pomorską, "JAWO" z Częstochowy za pierogi z jagodami głęboko mrożone, Wytwórcza Spółdzielnia Pracy "Społem" za majonez kielecki. Znak Poznaj Dobrą Żywność będzie też promował np. śliwkę nałęczowską Firmy Cukierniczej "Solidarność" z Lublina.
Prawo do używania na opakowaniach znaku "PDŻ - Poznaj Dobrą Żywność" jest przyznawane przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Znak na opakowaniu jest informacją dla konsumentów, że produkt spełnia najwyższe kryteria jakości, warunków produkcji oraz użytych surowców. Warunki przyznawania znaku opracowuje kolegium naukowe, w którym znaleźli się naukowcy, eksperci produkcji rolnej, przetwórstwa oraz żywienia człowieka.
Skomentuj artykuł