Rozpoczęły się Igrzyska Olimpijskie w Tokio
Tenisistka Naomi Osaka zapaliła znicz 32. letnich igrzysk olimpijskich w Tokio. Wcześniej największą sportową imprezę na świecie otworzył cesarz Japonii Naruhito. Z powodu pandemii COVID-19 na trybunach Stadionu Olimpijskiego nie było kibiców.
Oficjalne otwarcie igrzysk poprzedziła defilada sportowców z 205 krajów oraz drużyny uchodźców. W uroczystości otwarcia uczestniczyli m.in. pierwsza dama USA Jill Biden, prezydent Francji Emmanuel Macron oraz prezydent RP Andrzej Duda.
Olimpiada przesunięta o rok
Igrzyska olimpijskie w Tokio miały się odbyć w 2020 roku, ale z powodu pandemii przesunięto je o rok. Weźmie w nich udział ok. 11 tys. zawodników, którzy będą rywalizować w 33 dyscyplinach o 339 kompletów medali.
Polskę będzie reprezentować 211 sportowców.
Największa impreza sportowa potrwa do 8 sierpnia.
Igrzyska na celu hakerów
Służby bezpieczeństwa i eksperci ostrzegają, że Igrzyska Olimpijskie w Tokio mogą być celem działań rosyjskich hakerów - pisze w piątek "Washington Post". To m.in. rewanż za sankcje nałożone na Rosję przez MKOl.
Według amerykańskiego dziennika, przed piątkowym rozpoczęciem igrzysk ostrzeżenia o zagrożeniu ze strony hakerów na usługach rosyjskich służb wydały m.in. agencje bezpieczeństwa USA i Wielkiej Brytanii.
FBI ostrzegło, że cyberprzestępcy mogą użyć m.in. ataków ransomware, włamań, czy tzw. phishingu, by "zakłócać transmisję wydarzeń, wykradać (...) i publikować wrażliwe dane lub zakłócać infrastrukturę cyfrową wspomagającą Olimpiadę".
Dyrektor FireEye, jednej z najbardziej znanych firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem, John Hultqvist stwierdził, że ryzyko jest znaczące. "Oni (Rosjanie) robili to w przeszłości. Okoliczności są takie same, jeśli chodzi o zakaz występów dla rosyjskich sportowców (pod rosyjską flagą) i wiemy, że się na to przygotowywali" - powiedział ekspert w wywiadzie dla CBS.
"Washington Post" przypomina, że celem rosyjskich hakerów były dwie poprzednie olimpiady, letnia w Rio de Janeiro i zimowa w Pjongczangu. Według ekspertów, ataki te, wymierzone m.in. w ceremonię otwarcia igrzysk w Korei Płd. oraz organizacje antydopingowe, były "szczególnie zuchwałe", choć rosyjscy hakerzy próbowali upozorować swój atak jako dzieło Chin lub Korei Północnej. Ostatecznie nie udało im się to, a amerykańska prokuratura postawiła zarzuty sześciu Rosjanom.
W czwartek zajmująca się cyberbezpieczeństwem japońska firma MBSD wykryła próbę ataku skierowaną przeciwko komputerom w Japonii. Złośliwe oprogramowanie, zdolne do wymazania danych na zainfekowanych komputerach, miało być ukryte w rozsyłanym e-mailem pliku PDF o zagrożeniach cyberatakami dla igrzysk w Tokio.
Skomentuj artykuł