"Rzeczpospolita": Koniec szybkich kredytów

"Zdaniem cytowanych przez gazetę ekspertów, w ten sposób znikną kredyty na niskie kwoty udzielane "od ręki" (fot. sxc.hu)
"Rzeczpospolita"/ PAP / zylka

Ograniczenie dostępu do pożyczek, przede wszystkim konsumpcyjnych m.in. przez wydłużenie okresu oczekiwania i mniejsze kwoty kredytów, przewiduje przygotowywana właśnie nowa rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego, o czym informuje "Rzeczpospolita".

Chodzi o specjalne zalecenie dla banków dotyczące badania sytuacji kredytowej klientów. Banki będą musiały teraz skrupulatnie badać sytuację finansową klienta. Wprowadzone zostaną limity ograniczające maksymalna kwotę spłacanych rat w stosunku do dochodów na poziomie 50 proc. oraz 65 proc. dla osób zarabiających powyżej średniej krajowej. Zdaniem cytowanych przez gazetę ekspertów, w ten sposób znikną kredyty na niskie kwoty udzielane "od ręki".

Rekomendacja formalnie zacznie działać za pół roku, ale jej skutki będą odczuwalne wcześniej – ostrzega gazeta.

Wartość kredytów spłacanych przez Polaków przekracza aktualnie 420 mld zł (ok. 30 proc. PKB), z czego 154 mld zł stanowią pożyczki konsumpcyjne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Rzeczpospolita": Koniec szybkich kredytów
Komentarze (1)
Szymon Żminda
17 lutego 2010, 09:45
Eee tam, to nie podziała. Nie takie ograniczenia banki obchodziły. Po prostu wydłużą okresy kredytowania, żeby raty były jeszcze niższe i tyle. Mnie interesuje dlaczego klient na etacie jest przez bank postrzegany za bardziej pewnego (wystarczy etat od 3 miesięcy) niż np. początkujący przedsiębiorca (minimum 6 miesięcy działalności, a najlepiej 12 m-cy). Od kiedy to stabilność pracy na etacie jest pewniejsza niż stabilność przychodów z działalności? Ja mam firmę, siostra ma firmę. Każde z nas musi czekać 12 miesięcy, żeby bank zechciał z nami rozmawiać o kredycie. Ale jak ja ją zatrudnię, a ona mnie i po 3 miesiącach wystawimy sobie zaświadczenia o dochodach, to już jesteśmy "pewnymi" klientami. Folwark zwierzęcy.