Samoloty z USA na wschód latają z prędkością dźwięku. To rezultat rzadkiego zjawiska

Samoloty z USA na wschód latają z prędkością dźwięku. To rezultat rzadkiego zjawiska
Fot. Jack Robinson / unsplash.com
polsatnews.pl / tk

Samoloty lecące z USA na wschód, w tym do Polski, od kilku dni osiągają niemal prędkość dźwięku, co jest wynikiem silnego prądu strumieniowego w powietrzu nad Atlantykiem. Dzięki temu, samoloty, które docierają na nasze lotniska z miejsc takich jak Chicago, są znacznie wcześniej niż zakładał rozkład przylotów.

Z informacji podanych przez stację CNN wynika, że jeden z samolotów pasażerskich, zmierzający z USA na wschód przez Ocean Atlantycki, osiągnął prędkość wynoszącą 1 250 km/h, co przewyższa prędkość dźwięku, wynoszącą 1 225 km/h. Kilka innych samolotów osiągnęło prędkość około 1 220 km/h. Ta prędkość jest o 320 km/h większa niż normalna prędkość lotów pasażerskich, co pozwoliło samolotom przylatywać z wyprzedzeniem.

Jak czytamy na polsatnews.pl, "Lot 22 linii Emirates z Dallas do Dubaju przyleciał o 57 minut wcześniej. Po drodze osiągnął prędkość 1 250 km/h".

Rzadkie zjawisko nad Oceanem Atlantyckim

Przyspieszenie samolotów jest wynikiem wyjątkowo silnego prądu strumieniowego w powietrzu nad oceanem. Prądy strumieniowe to potężne wiatry wiejące z zachodu na wschód na wysokości od 5 do 11 kilometrów nad powierzchnią ziemi. Dzięki nim loty na wschód są zazwyczaj krótsze niż te w przeciwnym kierunku.

DEON.PL POLECA

Meteorolog Sarah Tonks wyjaśniła, że wiatry przyspieszyły w wyniku gwałtownego ochłodzenia związanego z cyklonem Ciaran, który dotarł do Europy.

CNN przypomniało, że podobne zjawisko miało miejsce jeszcze przed pandemią, kiedy samoloty pasażerskie osiągały rekordowe prędkości w powietrzu.

Źródło: polsatnews.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Viktor E. Frankl

Inspirujące uzupełnienie Człowieka w poszukiwaniu sensu

Viktor Frankl. Wpływowy psychiatra i autor jednej z najważniejszych książek naszych czasów. Korespondował z Freudem, uczył się od Adlera. Szybko porzucił spisane przez nich teorie, by stworzyć jeden z...

Skomentuj artykuł

Samoloty z USA na wschód latają z prędkością dźwięku. To rezultat rzadkiego zjawiska
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.