Schaeuble: trzeba umorzyć więcej długu Grecji

(fot. PAP/ EPA/ARNE DEDERT)
PAP / ad

Kryzysu zadłużeniowego Grecji nie da się rozwiązać bez umorzenia części długu i to na poziomie, który znacznie przekroczy pułap ustalony latem tego roku - powiedział w niedzielę minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble.

Zapytany, czy grecki dług można umorzyć o 50-60 proc., minister odparł w wywiadzie dla telewizji ARD: "Trwałe rozwiązanie dla Grecji nie jest możliwe bez umorzenia długu, i to prawdopodobnie większego niż brano pod uwagę latem".

Niemcy i Francja zapowiedziały, że na szczycie przywódców UE w Brukseli 23 października przedstawią założenia planu rozwiązania greckiego kryzysu. "Szczegóły są obecnie omawiane. Wszystkie nie muszą być gotowe przed szczytem, ale zasady muszą być jasne" - zastrzegł Schaeuble.

W innym wywiadzie dla telewizji ZDF Schaeuble powtórzył, że aby uniknąć eskalacji kryzysu niezbędna jest rekapitalizacja banków. "Potrzebujemy lepszej regulacji i lepszej kapitalizacji banków; tym zajmujemy się w krótkiej perspektywie. Nie każdemu to się spodoba, ale to najlepszy sposób, by zagwarantować, że nie dojdzie do eskalacji kryzysu z powodu załamania systemu bankowego" - podkreślił.

DEON.PL POLECA

Minister tłumaczył, że obecnie "banki nie ufają sobie nawzajem, i dlatego rynek międzybankowy nie działa jak powinien". "Najlepszym sposobem, by się z tym zmierzyć jest rekapitalizacja" - wskazał.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Schaeuble: trzeba umorzyć więcej długu Grecji
Komentarze (2)
T
tak
16 października 2011, 23:15
Znowu zamach na moje i Twoje pieniądze. Pamiętajcie, żaden polityk nie daje swoje pieniądze. To nasze pieniądze, które płacimy jako podatki wyda nasz rząd na ratowanie Grecji , Hiszpanii , Portugali. A przecież Tusk obiecywał w kampanii , że Polska dostanie 300 mld zł. Moje pieniądze będą wydane nie na ratowanie polskiej oświaty, służby zdrowia, na naszą kulturę , emerytury, stypendia dla zdolnej młodzieży. Te pieniądze przeje bogaty Zachód
Robert W
16 października 2011, 22:42
no to prawdziwy kryzys mamy dopiero przed sobą. Gdyby chciwe banki splajtowy wczesniej to dziś gospodarka powoli podnosiłaby się, a tak będą pompować pieniądze podatników w nienasyconych bankierów którzy zarabiają miliony dolarów