Sejm: 23 kwietnia pierwsze merytoryczne posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej ds. aborcji

Sejm: 23 kwietnia pierwsze merytoryczne posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej ds. aborcji
Polski Sejm - fot depositphotos.com (698798936)
KAI / pzk

Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących aborcji ma się spotkać na pierwszym merytorycznym posiedzeniu we wtorek 23 kwietnia. Zostanie wtedy rozpatrzony wniosek o przeprowadzenie wysłuchania publicznego, którego przedmiotem ma być treść wszystkich czterech projektów, zgłoszonych przez Trzecią Drogę, Koalicję Obywatelską i Lewicę.

‘Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży’ została powołana w piątek 12 kwietnia uchwałą Sejmu. Gremium to tworzy 27 osób, w tym aż 25 kobiet. Przewodniczącą jest Dorota Łoboda (PO), a zastępczyniami Karina Bosak (Konfederacja), Urszula Nowogórska (PSL-Trzecia Droga), Ewa Szymanowska (Polska 2050-Trzecia Droga) i Anna Maria Żukowska (Lewica). Swojej kandydatury na zastępczynię nie zgłosiły przedstawicielki klubu PiS.

DEON.PL POLECAZgodnie z sejmowym parytetem w Komisji zasiada 11 przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, 9 - Koalicji Obywatelskiej, z PSL - 2, z Polski 2050 - 2, Lewicy - 2 oraz z Konfederacji - 1. Pierwsze posiedzenie Komisji w dniu jej powołania poświęcone było jedynie wyborowi Prezydium, czyli przewodniczącej i jej zastępczyń. Pierwsze merytoryczne posiedzenie zaplanowano natomiast na wtorek 23 kwietnia o godz. 12.00 w sali im. Olgi Krzyżanowskiej (nr 412, bud. U).
Podczas obrad ma zostać rozpatrzony wniosek o podjęcie uchwały w sprawie przeprowadzenia wysłuchania publicznego dotyczącego czterech projektów będących przedmiotem prac Komisji. Jest to jedyny punkt zaplanowanych obrad.

Lewica złożyła dwa projekty w sprawie liberalizacji przepisów aborcyjnych. Jeden z nich zakłada legalizację aborcji na życzenie do 12. tygodnia ciąży bez podania przyczyny, a do 24 tygodnia w przypadku „gdy występują nieprawidłowości rozwojowe lub genetyczne płodu”. Drugi natomiast dotyczy wykreślenia penalizacji aborcji z Kodeksu karnego. Przerwanie ciąży do 12. tygodnia za zgodą kobiety nie byłoby uznawane wówczas za przestępstwo.
W myśl projektu Koalicji Obywatelskiej „osoba w ciąży” ma „prawo do świadczenia zdrowotnego” w postaci aborcji w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania.
Projekt Trzeciej Drogi natomiast zakłada powrót do tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 r., czyli odwrócenie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r., który stwierdzał, iż aborcja dokonana w przypadku przesłanki eugenicznej jest niezgodna z Konstytucją RP. Politycy Trzeciej Drogi chcą w następnym kroku przeprowadzenia referendum.

Od 2021 r., po orzeczeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 r., aborcja jest w Polsce dopuszczalna w dwóch przypadkach: gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety oraz gdy jest efektem czynu zabronionego (gwałtu lub kazirodztwa).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Bogdan Chazan, Maciej Müller

Ponoszę konsekwencje wyborów, których dokonałem. Moja odmowa była oczywista.
Profesor Bogdan Chazan

Dla krytyków - ta rozmowa jest wyjaśnieniem.
Dla wspierających - podziękowaniem.

Dla wszystkich - zaproszeniem do dyskusji bez uprzedzeń.

Takiego sporu...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sejm: 23 kwietnia pierwsze merytoryczne posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej ds. aborcji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.