Przewodniczący KEP: proszę wszystkich ludzi dobrej woli o otoczenie opieką życia nienarodzonych dzieci

Przewodniczący KEP: proszę wszystkich ludzi dobrej woli o otoczenie opieką życia nienarodzonych dzieci
Abp Wojda (Fot. EpiskopatNews)
PAP/dm

Proszę wszystkich ludzi dobrej woli o otoczenie opieką życia nienarodzonych dzieci oraz ich matek, o sprzeciw wobec kultury wykluczenia, która odbiera bezbronnym i słabym prawo do życia - napisał przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda w „Stanowisku ws. poszanowania życia ludzkiego w fazie prenatalnej”.

W Sejmie trwa debata nad czterema projektami ustaw zmieniającymi prawo antyaborcyjne. Dwa z nich złożyła Lewica, a po jednym Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga.

W „Stanowisku ws. poszanowania życia ludzkiego w fazie prenatalnej”, przekazanym w czwartek PAP, abp Wojda przypomniał, że Magisterium Kościoła od zawsze chroni ludzkie życie od poczęcia.

Powołując się na ogłoszoną w poniedziałek przez Dykasterię Nauki Wiary deklarację o godności człowieka „Dignitas infinita” zaznaczył, że „godność każdej istoty ludzkiej ma charakter przyrodzony i przysługuje jej od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci”.

DEON.PL POLECA

Hierarcha przypomniał również encyklikę papieża Jana Pawła II „Evangelium vitae”, w której napisano, że „wśród wszystkich przestępstw przeciw życiu, jakie człowiek może popełnić, przerwanie ciąży ma cechy, które czynią z niego występek szczególnie poważny i godny potępienia”.

Zaznaczył, że prawną ochronę życia, a także ochronę macierzyństwa, rodzicielstwa i rodziny zapewnia polska konstytucja. - To prawo podstawowe, którego nikt nie powinien naruszać - ocenił.

„Nienarodzone dzieci są najbardziej bezbronne i niewinne ze wszystkich ludzi. Aborcja niesie zagrożenie również dla kobiet i ich najbliższych, a także dla całego społeczeństwa. Powoduje poważne zagrożenia zdrowia kobiet, co prowadzi do wielkiego, długotrwałego cierpienia matek zarówno w aspekcie fizycznym, psychicznym, jak i duchowym” - napisał przewodniczący Episkopatu.

Zdaniem abp Wojdy, „proaborcyjna propaganda fałszywie głosi, że jest to ich wolny wybór i prawo”.

Przywołując encyklikę „Evangelium vitae” wskazał, że „żadne słowo nie jest w stanie zmienić rzeczywistości: przerwanie ciąży jest - niezależnie od tego, w jaki sposób zostaje dokonane - świadomym i bezpośrednim zabójstwem istoty ludzkiej w początkowym stadium jej życia, obejmującym okres między poczęciem, a narodzeniem”.

Według hierarchy, niezwykle ważne jest, aby kobieta w trudnej sytuacji życiowej zawsze mogła liczyć na wszechstronną pomoc.

„Usilnie proszę wszystkich ludzi dobrej woli o otoczenie troskliwą opieką życia nienarodzonych dzieci oraz ich matek, o sprzeciw wobec kultury wykluczenia, która odbiera najbardziej bezbronnym i słabym osobom podstawowe prawo – prawo do życia” - zaapelował.

W sprawie liberalizacji przepisów aborcyjnych w listopadzie zeszłego roku Lewica złożyła dwa projekty ustaw. Jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania.

Pod koniec stycznia br. do Sejmu wpłynął projekt grupy posłów klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. Zakłada on, że osoba w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania.

Oprócz tych projektów pod koniec lutego Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) złożyła w Sejmie projekt ustawy, który odwraca wyrok TK z 2020 r. w sprawie przepisów dot. aborcji. Politycy TD chcą też, aby w sprawie aborcji odbyło się referendum.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Bogdan Chazan, Maciej Müller

Ponoszę konsekwencje wyborów, których dokonałem. Moja odmowa była oczywista.
Profesor Bogdan Chazan

Dla krytyków - ta rozmowa jest wyjaśnieniem.
Dla wspierających - podziękowaniem.

Dla wszystkich - zaproszeniem do dyskusji bez uprzedzeń.

Takiego sporu...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Przewodniczący KEP: proszę wszystkich ludzi dobrej woli o otoczenie opieką życia nienarodzonych dzieci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.