Abp Galbas: Rozumiem rodziców, dla których informacja o dziecku jest trudna, ale niech aborcja nie będzie rozwiązaniem

Abp Galbas: Rozumiem rodziców, dla których informacja o dziecku jest trudna, ale niech aborcja nie będzie rozwiązaniem
Abp Adrian Galbas. Fot. Archidiecezja Katowicka / Bartłomiej Dobrzański /Foto Gość
archidiecezjakatowicka.pl / KAI / mł

- Prawa kobiet są ważne, ale czemu mają być ważniejsze niż prawa dzieci? Jedne i drugie w XXI wieku można i trzeba pogodzić - mówił abp Adrian Galbas w homilii podczas mszy sprawowanej w uroczystość Zwiastowania Pańskiego w Katedrze Chrystusa Króla.

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego to także Dzień Świętości Życia, do czego nawiązał w homilii katowicki metropolita. Podjęcie duchowej adopcji dziecka nazwał "szlachetnym protestem przeciwko grzechowi i złu tak zwanej aborcji".

Jak podkreślał abp Galbas, głos w obronie poczętego życia dziś znów musi wyraźnie brzmieć.

Człowiek podlega takiej samej ochronie w każdym tygodniu życia

- Kościół niezmiennie naucza, że życie ludzkie zaczyna się przy poczęciu i od poczęcia ma pełną wartość i godność, tak samo jak życie w każdym innym momencie, aż do naturalnej śmierci. Podlega też takiej samej ochronie: i w pierwszym tygodniu, i w jedenastym, i w dwunastym, i w każdym, aż po ostatni - mówił metropolita.

DEON.PL POLECA

By podkreślić godność każdego człowieka, przypomniał fragment Pisma Świętego z Księgi Izajasza. - "Zanim ukształtowałem cię łonie matki, znałem cię" - mówi Pan. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy to rozumieją i tak postępują, przede wszystkim matkom - mówił abp Galbas.

Jak podchodzić do rodziców, którzy nie chcą swojego dziecka?

Mówił też o tym, że nie jest dla niego czymś dziwnym zaskoczenie i szok u rodziców, których zaskoczył fakt, że są w ciąży. 

- Rozumiem też tych rodziców poczętego już dziecka, dla których informacja o poczęciu jest trudna do przyjęcia. są nią zszokowani, zaskoczeni, nieprzygotowani. Więcej: nie chcą tego dziecka. Tak się zdarza i nie świadczy to o okrucieństwie tych ludzi, o tym, że są współczesnymi Herodami. Częściej świadczy to po prostu o bezradności i poczuciu, że życie ich przerosło. Ale niech nigdy rozwiązaniem nie będzie tak zwana aborcja - mówił abp Galbas. 

Prawa kobiet nie są ważniejsze niż prawa dzieci

jak wyjaśniał, to państwo z pomocą innych instytucji, w tym Kościoła, musi konkretnie pomagać rodzicom, którzy znaleźli się w tak trudnej sytuacji, zapewnić im wsparcie - a dziecku dobry dom i dobre życie.

- To w XXI wieku jest możliwe. Tak, prawa kobiet są ważne, ale czemu mają być ważniejsze niż prawa dzieci? Jedne i drugie można i trzeba pogodzić - mówił metropolita.

Posłuchaj całej homilii:

Źródło: archidiecezjakatowicka.pl / KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Monika Wasilewska, Monika Szubrycht
  • Bywasz często smutny, choć nie masz ku temu powodów?
  • Boisz się, że nigdy nie uporasz się z traumami okresu dojrzewania?
  • Masz żal do rodziców o to, jak wygląda twoja dorosłość?
  • Poświęcasz się dla innych, choć...

Skomentuj artykuł

Abp Galbas: Rozumiem rodziców, dla których informacja o dziecku jest trudna, ale niech aborcja nie będzie rozwiązaniem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.