Zasady duchowej adopcji dziecka. Kiedy można zacząć i co trzeba robić?
Duchowa adopcja dziecka poczętego to modlitwa w intencji dziecka, które przed porodem jest zagrożone śmiercią. Jakie są zasady duchowej adopcji? Kiedy można ją rozpocząć? Jak należy się modlić podczas duchowej adopcji?
Zasady duchowej adopcji dziecka poczętego
By duchowo adoptować dziecko poczęte, wystarczy z dobrą intencją podjąć postanowienie o modlitwie i przez dziewięć miesięcy wykonywać swoje zobowiązanie. W tej modlitwie nie ma nic skomplikowanego: nie jest czasochłonna ani trudna. To dziesiątek różańca i dodatkowa, krótka modlitwa, którą po kilku powtórzeniach łatwo zapamiętać, a jeśli ktoś chce - także dodatkowe postanowienie.
Adopcja modlitewna nie jest zobowiązaniem na całe życie: nie musimy też znać osobiście rodziców dziecka, ani wiedzieć o jego trudnej sytuacji, choć nie ma przeszkód, by modlić się za kogoś, o kim wiemy, że modlitwa jest mu bardzo potrzebna. Rodzice dziecka nie muszą o modlitwie wiedzieć.
Najważniejszym zadaniem duchowej adopcji dziecka jest uratowanie jego życia, a modlitewni podopieczni są zazwyczaj zagrożeni aborcją. Modlitwa, którą podejmujący się adopcji odmawia przez dziewięć miesięcy, obejmuje nie tylko samo dziecko, ale także jego rodziców lub opiekunów, a jej ostatnie zdanie brzmi: "Daj rodzicom tego dziecka miłość i odwagę, aby zachowali je przy życiu, które Ty sam mu przeznaczyłeś."
Duchową adopcję może podjąć każdy, niezależnie od swojej sytuacji osobistej: nie ma przeciwwskazań, by podejmowały ją np. osoby żyjące w związkach niesakramentalnych albo rozwiedzione. Jedynie dzieci potrzebują do tego opieki i wsparcia rodziców. Jednorazowo można objąć nią tylko jedno dziecko, ale nie ma ograniczenia dotyczącego podejmowania kolejnego zobowiązania - po ukończeniu jednej duchowej adopcji można podejmować ją jeszcze wielokrotnie.
Kiedy można podjąć duchową adopcję dziecka?
Choć zwyczajowym terminem podejmowania uroczystego zobowiązania jest 25 marca, czyli dzień Zwiastowanie Pańskie (które w 2024 roku ze względu na Wielkanoc jest przesunięte na 8 kwietnia)
Jak czytamy na stronie poświęconej duchowej adopcji dziecka, rozpocząć duchową adopcję można na dwa sposoby: podczas uroczystej mszy albo indywidualnie. W parafiach uroczystość związana z podejmowaniem duchowej adopcji jest często organizowana 25 marca - w dniu Zwiastowania (lub wtedy, kiedy liturgicznie ono przypada), lub 28 grudnia, w święto Świętych Młodzianków, a czasami także w wybrane święto maryjne.
Duchową adopcję można podjąć w dowolnym momencie: organizatorzy podkreślają jednak, że zalecane jest jej podjęcie w sposób uroczysty. Jeśli nie robimy tego we wspólnocie w sposób zorganizowany, można uroczyście podjąć się tego zadania, odczytując treść przyrzeczenia przed krzyżem albo świętym obrazem. Dobrze jest zapisać sobie datę rozpoczęcia i zakończenia modlitewnego zobowiązania.
Czy pominięcie modlitwy przerywa duchową adopcję?
Jeśli zdarzyło nam się opuścić jeden dzień modlitwy lub niewiele więcej, wracamy do niej, przedłużając czas trwania modlitwy o opuszczone dni. Jeśli przerwa była bardzo długa (trwała na przykład miesiąc lub więcej), adopcja zostaje przerwana i należy zacząć ją od początku.
Jakie modlitwy odmawia się podczas duchowej adopcji dziecka?
Modlitwy, które odmawia się codziennie podczas trwania duchowej adopcji, to jeden dziesiątek różańca - wybrana tajemnica, oraz specjalnie ułożona modlitwa:
"Panie Jezu za wstawiennictwem Twojej Matki Maryi, która urodziła Cię z miłością oraz za wstawiennictwem świętego Józefa, Człowieka Zawierzenia, który opiekował się Tobą, proszę Cię w intencji tego nienarodzonego dziecka, które znajduje się w niebezpieczeństwie zagłady i które duchowo adoptowałem. Proszę, daj rodzicom tego dziecka miłość i odwagę, aby zachowali je przy życiu, które Ty sam mu przeznaczyłeś. Amen."
Aplikacja do duchowej adopcji dziecka poczętego
By wesprzeć osoby podejmujące zobowiązanie, Fundacja Małych Stópek stworzyła specjalną aplikację o nazwie „Adoptuj Życie”. Pełni ona funkcję mobilnego asystenta dla osób, które podjęły się duchowej adopcji. Jest prosta w obsłudze i można ją pobrać za darmo na telefon.
Źródło: duchowaadopcja.info / mł
Skomentuj artykuł