Sejm wznowił obrady, będzie pracował m.in. nad specustawą powodziową

Cigacice (woj. lubuskie) 23.09.2024 (Fot. PAP/Lech Muszyński)
PAP/dm

Sejm w czwartek, po godz. 9.00 wznowił obrady, posłowie rozpoczną prace nad rządowym projektem specustawy powodziowej; razem z nim będzie procedowany projekt PiS. Sejm ma również pracować nad projektem wspierającym przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy WOT.

W czwartek, po południu posłowie mają rozpocząć prace nad projektem nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Projekt przyjęła we wtorek Rada Ministrów. Projekt wprowadza szereg rozwiązań ułatwiających powodzianom radzenie sobie z jej skutkami.

Jednym z rozwiązań, które znalazło się w rządowym projekcie specustawy dotyczy wsparcia dla kredytobiorców. Kolejnym jest pakiet wsparcia związanego z mieszkalnictwem. Jak poinformowano, z Funduszu Dopłat zostanie udzielone bezzwrotne finansowe wsparcie dla osób, które ucierpiały na skutek powodzi. Drugie czytanie projektu specustawy zaplanowano w dodatkowym dniu posiedzenia Sejmu, czyli we wtorek, 1 października.

Razem z rządową ustawą posłowie mają też pracować w czwartek nad projektem ustawy autorstwa PiS, o szczególnych rozwiązaniach związanych ze wsparciem finansowym dla poszkodowanych przez powódź. Projekt zakłada wprowadzenie zasiłku celowego przyznawanego przez kierownika ośrodka pomocy społecznej, który działa z upoważnienia wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

DEON.PL POLECA

W czwartek wieczorem Sejm ma powołać specjalną komisję, która będzie zajmowała się projektami ustaw dotyczącymi walki ze skutkami powodzi. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział we wtorek, że będzie to komisja średnia, tzn. licząca 30 posłów. Argumentował, że potrzebna jest taka komisja, ponieważ obszerne projekty ustaw, które przygotowuje np. rząd, musiałyby tak naprawdę trafić do wszystkich sejmowych komisji.

Również w czwartek posłowie mają rozpocząć pracę nad rządowym projektem noweli ustawy w celu wsparcia przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej lub żołnierzy aktywnej rezerwy. Nowe rozwiązanie przewidują m.in. ulgi podatkowe dla pracodawców zatrudniających żołnierzy. Kwoty ulg uzależnione są od stażu pracownika w wojsku - gdy żołnierz pełni nieprzerwaną służbę od co najmniej roku, kwota ulgi wynosi 12 000 zł i wzrasta wraz ze stażem aż do kwoty 24 000 zł, gdy pracownik-żołnierz pełni nieprzerwaną służbę co najmniej 5 lat. Kwoty te mogą zostać dodatkowo powiększone, jeśli pracodawca należy do mikroprzedsiębiorców lub małych przedsiębiorców, albo gdy zatrudnia ponad 5 żołnierzy. Drugie czytanie zaplanowano na wtorek, 1 października.

Po południu posłowie zajmą się również trzema rządowymi projektami ustaw: jeden z nich dotyczy kwestii rekrutacji do Policji i Straży Granicznej, jego celem jest m.in. ułatwienie absolwentom klas mundurowych wstąpienia do tych formacji, a także ułatwienie powrotu do pracy byłym funkcjonariuszom. Ponadto posłowie pochylą się nad przygotowanym przez rząd projektem ustawy o ratyfikacji Międzynarodowej Konwencji w sprawie ochrony wszystkich osób przed wymuszonym zaginięciem (m.in. uprowadzeniem).

W czwartek w harmonogramie obrad jest również debata nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Sejm zajmie się również poselskim projektem uchwały ustanawiającej Dzień Pamięci Ofiar Zagłady Osób z Zaburzeniami Psychicznymi na terenach okupowanej Polski podczas II wojny światowej.

Wieczorem posłowie posłuchają natomiast informacji o udziale Polski w pracach Unii Europejskiej w okresie styczeń-czerwiec 2024 r., tzn. w czasie przewodnictwa Belgii w Radzie Unii Europejskiej.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sejm wznowił obrady, będzie pracował m.in. nad specustawą powodziową
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.