SG: funkcjonariusze udzielili pomocy obywatelom Iraku, którzy utknęli na bagnach

SG: funkcjonariusze udzielili pomocy obywatelom Iraku, którzy utknęli na bagnach
fot. PAP/Straż Graniczna
2 tygodnie temu
PAP / ml

Strażnicy graniczni wspólnie z żołnierzami udzielili pomocy kobiecie i mężczyźnie z Iraku, którzy utknęli na bagnach po nielegalnym przekroczeniu granicy polsko-białoruskiej w okolicach miejscowości Mostowlany na Podlasiu. Okazało się, że kobieta jest w zaawansowanej ciąży. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Jak podała w komunikacie Straż Graniczna, do zdarzenia doszło w okolicach miejscowości Mostowlany na odcinku granicy polsko-białoruskiej ochranianej przez funkcjonariuszy z placówki SG w Bobrownikach. Strażnicy graniczni wspólnie z żołnierzami udzielili pomocy kobiecie i mężczyźnie z Iraku, którzy utknęli na bagnach po nielegalnym przekroczeniu granicy.

"Nie potrafili samodzielnie wydostać się z podmokłego terenu. Gdy funkcjonariusze Straży Granicznej i żołnierze dotarli na miejsce okazało się, że kobieta jest w zaawansowanej ciąży. Dzięki szybkim działaniom funkcjonariuszy i żołnierzy udało się wydostać te osoby z bagien. Obywatelka Iraku została zabrana do szpitala. Kobieta czuje się dobrze, ciąża jest niezagrożona. Natomiast obywatel Iraku został przewieziony do Placówki SG w Bobrownikach" – przekazano w komunikacie.

Jak dodano, również kilka dni temu funkcjonariusze z placówki SG w Bobrownikach wraz z żołnierzami udzielili pomocy obywatelowi Jemenu, który nielegalnie przekroczył polsko-białoruską granicę. Mężczyzna nie był w stanie samodzielnie się poruszać. "Wezwano służby medyczne i przewieziono cudzoziemca do szpitala, gdzie stwierdzono zwichnięcie lewego stawu biodrowego" – przekazała w czwartek Straż Graniczna.

Od początku roku SG zanotowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na terenie Podlasia. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Michał Heller
44,90 zł

Na co dzień jesteśmy spętani więzami czasu. Dzień goni za dniem, chwila goni za chwilą. Nawet krótki wypoczynek upycha się gdzieś między obowiązkami. A kazanie – wysłuchane lub może przeczytane – rozrywa ten napięty ciąg...

Skomentuj artykuł

SG: funkcjonariusze udzielili pomocy obywatelom Iraku, którzy utknęli na bagnach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.