Słynny szlak w Beskidach zamknięty do odwołania. "Warunki są bardzo trudne"
Akademicka Perć na Babiej Górze zamknięta do odwołania. Najtrudniejszy szlak Beskidów pozostaje nieodstępny przez oblodzenie i trudne warunki. O zamknięciu słynnego szlaku poinformował Babiogórski Park Narodowy.
- Babiogórski Park Narodowy ogłosił zamknięcie żółtego szlaku "Akademicka Perć" prowadzącego na Babią Górę z Górnego Płaju od piątku do odwołania.
- Warunki na szlaku są ekstremalnie trudne - łańcuchy i klamry są oblodzone i zasypane, co uniemożliwia bezpieczną wędrówkę.
- Akademicka Perć, będąca najtrudniejszym szlakiem w Beskidach, obejmuje m.in. pionową ścianę Czarny Dziób z klamrami i łańcuchami, co wymaga dużych umiejętności wspinaczkowych.
- Szlak został wytyczony w 1894 roku przez Beskidenverein, a w 1925 roku Władysław Midowicz nadał mu nazwę "Perć Akademików". Obecna nazwa funkcjonuje od czasów powojennych.
Akademicka Perć to najtrudniejszy szlak w Beskidach; jest jednokierunkowy, podejściowy. Jego częścią jest między innymi ośmiometrowa, pionowa ściana zwana Czarny Dziób, na którą turyści muszą się wspiąć. Zamontowane są tam klamry i łańcuchy.
Jak poinformował Babiogórski Park Narodowy, w piątek "Akademicka Perć" zostanie zamknięta do odwołania.
"Warunki na szlaku są bardzo trudne - łańcuchy oraz klamry oblodzone i zasypane - uniemożliwiają bezpieczną wędrówkę" - napisano w czwartek na Facebooku.
Historia Akademickiej Perci
W 1894 roku niemiecka organizacja turystyki górskiej Beskidenverein wytyczyła kilka szlaków na Babiej Górze, w tym żółty szlak z Zawoi Czatoża do Markowych Szczawin. Po otwarciu w 1906 roku schroniska PTT na Markowych Szczawinach szlak został przemalowany na jednopaskowy system, zachowując żółtą barwę. W 1925 roku Władysław Midowicz przemalował go na system dwupaskowy i przedłużył na szczyt Babiej Góry, nazywając nowy odcinek "Percią Akademików" (wcześniej znaną jako "Perć na Babią Górę" czy "Perć Taternicka"). Rok później oznakowanie zmieniono na system trójpaskowy, stosowany do dziś. Nazwa "Akademicka Perć" weszła do użytku po II wojnie światowej.
Źródło: PAP / pk
Skomentuj artykuł