Śmieci to bardzo cenny towar

"Dziennik Polski" / PAP / pz

Kiedy cała Polska narzeka na wzrost opłat za wywóz odpadów i bałagan po wejściu w życie ustawy śmieciowej, niektórzy na posegregowanych śmieciach zarabiają - informuje "Dziennik Polski".

Pan Piotr, właściciel sklepu spożywczego i składu budowlanego pod Krakowem, zawarł umowę z firmą zajmującą się odzyskiem surowców wtórnych. Dokładnie segreguje wszystkie odpady: papier, tektury, plastiki, szkło. W ten sposób śmieci przestają być śmieciami - tylko surowcem. Czyli towarem, za który odbiorcy płacą coraz więcej.

Interes zwęszyły małe firmy, które odbierają posegregowane odpady bezpośrednio od przedsiębiorców. "Moi ludzie objeżdżają małe sklepy, zakłady usługowe i produkcyjne, które coraz chętniej segregują odpady, bo widzą, że im się to opłaci" - podkreśla Dominik Szumiec, właściciel firmy recyklingowej z Zabierzowa.

Paweł Ciećko, małopolski wojewódzki inspektor ochrony środowiska, marzy, by za parę lat na polskie składowiska trafiało - jak w Danii - mniej niż 4 proc. wszystkich odpadów. Na razie jest to 85 proc. Między innymi dlatego opłaty za wywóz śmieci mamy dziś wyższe niż w większości miast niemieckich czy skandynawskich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Śmieci to bardzo cenny towar
Komentarze (4)
Krzysztof Baranowski
11 lipca 2013, 13:49
Są rzeczy, które warto wziąć w podróż. Dla mnie takim niezbędnym wyposażeniem jest sprasowany w krążek ręcznik. Zajmuje niewiele miejsca, jest lekki i uniwersalny. Idealny do bagażu. Z krążka łatwo go rozwinąć nawilżając wodą. Świetny wynalazek, który nie ma oficjalnego producenta! Być może produkowany dla armii. Taki ręcznik znalazłem na targu w Stambule w czasie podróży do Arabii Saudyjskiej. Sprawdził się rewelacyjnie. Jest miękki, ma wysoką wchłanialność i mimo, że zrobiono go z recyklingowanego materiału, jest mocny i trwały do wielokrotnego użytku /można go prać/! Jeśli ktoś chce zrobić światowy biznes w branży turystycznej oto pomysł na etyczny biznes! https://www.facebook.com/slan76/media_set?set=a.529050360474027.1073741829.100001072022955&type=3
Jadwiga Krywult
11 lipca 2013, 11:31
BS_Lex, nie przesadzajmy. Mam nadzieję, że samorządy nie będą chciały wyciągnąć od ludzi jeszcze większych pieniędzy niż i tak wyciągną i kwestionować będą tylko drastyczne niesegregowanie.
Bogusław Płoszajczak
11 lipca 2013, 11:17
Przydało by się też trochę społecznej edukacji. U nas większość ludzi chciała by zadeklarować wywóz odpadów segregowanych ale rezygnuje z tego. Przyczyna? Niech jakiś "dowcipniś" podrzuci do kosza coś "zabronionego" i będą pisma, wyjaśnienia, może kary za niedotrzymanie warunków uwmowy....
W
Wojtek1957
11 lipca 2013, 08:56
Tak, śmieci to cenny surowiec. A władze niektórych gmin zamiast zorganizować segregowanie odpadów traktują opłaty za wywóz śmieci jako kolejny podatek lokalny. Zauważyłem, jak segregowanie odpadów wygląda w Warszawie: każda klatka schodowa w bloku ma osobny (!) śmietnik, w którym jednak wszystko jest zmieszane.