Stanisław Kracik komisarzem Krakowa? Jest decyzja po odwołaniu Miszalskiego
Po odwołaniu Aleksandra Miszalskiego w referendum Kraków czeka zmiana władz. Wszystko wskazuje na to, że funkcję komisarza miasta obejmie dotychczasowy wiceprezydent Stanisław Kracik. Informację potwierdził już sam zainteresowany.
Kraków po referendum. Miszalski odwołany
W niedzielnym referendum mieszkańcy Krakowa zdecydowali o odwołaniu Aleksandra Miszalskiego z funkcji prezydenta miasta. Za jego odwołaniem zagłosowało ponad 171 tysięcy osób, a frekwencja przekroczyła wymagany próg ważności referendum.
W związku z tym konieczne stało się wyznaczenie osoby, która tymczasowo przejmie zarządzanie miastem do czasu przedterminowych wyborów.
Stanisław Kracik potwierdza
Jak poinformował Polsat News, komisarzem Krakowa ma zostać Stanisław Kracik – dotychczasowy wiceprezydent miasta. Sam zainteresowany potwierdził te informacje w rozmowie ze stacją.
Według doniesień medialnych decyzja miała już zapaść na szczeblu politycznym, a formalności są obecnie finalizowane.
Wojewoda skieruje wniosek do premiera
Do sprawy odniósł się również wojewoda małopolski Jan Klęczar. W rozmowie z Radiem Kraków zapowiedział, że przygotowuje dokumenty potrzebne do skierowania wniosku do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Jak zaznaczył, jego rekomendacja będzie dotyczyła właśnie Stanisława Kracika. Ostateczna decyzja należy jednak do premiera.
Kim jest Stanisław Kracik?
Stanisław Kracik od lat związany jest z samorządem i polityką. Był wieloletnim burmistrzem Niepołomic, pełnił funkcję wojewody małopolskiego, a także był posłem na Sejm dwóch kadencji. W ostatnich latach kierował również Szpitalem Klinicznym im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie.
Rada Miasta zostaje
Choć referendum zakończyło się odwołaniem prezydenta miasta, mieszkańcy nie zdecydowali o rozwiązaniu Rady Miasta Krakowa. Frekwencja w tym głosowaniu okazała się zbyt niska, by wynik był wiążący. Oznacza to, że radni pozostają na swoich stanowiskach, a komisarz będzie współpracował z dotychczasową Radą Miasta aż do wyboru nowego prezydenta Krakowa.
Skomentuj artykuł