Świat staje się piłką futbolową

Świat staje się piłką futbolową
Na miesiąc świat stał się piłką futbolową (fot. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES)
PAP/ŁK

Gospodarz turnieju RPA zagra z Meksykiem w piątkowym meczu otwarcia 19. piłkarskich mistrzostw świata. Ta największa futbolowa impreza po raz pierwszy gości w Afryce. Początek spotkania w Johannesburgu o godz. 16. Wcześniej odbędzie się uroczyste otwarcie.

Miejscowi kibice oczekują od swoich "Bafana, Bafana" pierwszego w historii awansu do drugiej rundy mistrzostw świata. Gospodarzy czeka jednak trudne zadanie. W grupie A zagrają jeszcze z Urugwajem i Francją. Spotkanie tych drużyn w Kapsztadzie rozpocznie się o godz. 20.30.

Dziewięć miast będzie gościć Mundial: Johannesburg, w którym odbędą się najważniejsze spotkania i gdzie mecze rozgrywane będą na dwóch stadionach, Kapsztad, Pretoria, Durban, Port Elizabeth, Bloemfontein, Rustenburg, Polokwane i Nelspriut. 32 drużyny rozegrają 64 mecze, a finał odbędzie się 11 lipca. Tytułu bronią Włosi. Po raz pierwszy od 1998 roku w turnieju zabraknie Polaków.

Do grona faworytów tradycyjnie zaliczane są te same drużyny: czarująca grą i wreszcie skuteczna Hiszpania, która w 2008 roku została mistrzem Europy, broniący tytułu i słynący z wyrachowania Włosi, prowadzona przez wytrawnego stratega Fabio Capello Anglia, Argentyna z genialnym Lionelem Messim na boisku i kontrowersyjnym Diego Maradoną w roli szkoleniowca oraz Brazylia, gdyż... nikt nie zdobywał mistrzostwa świata tyle razy, jak Canarinhos.

Od 1930 do 2006 roku tylko siedem krajów wywalczyło tytuł mistrza świata: Brazylia - 5 razy, Włochy - 4, Niemcy - 3, Urugwaj - 2, Argentyna - 2, Anglia - 1, Francja - 1.

Sześciokrotnie po tytuł najlepszego zespołu globu sięgali gospodarze tegorocznego turnieju, ale tym razem triumf drużyny "Bafana, Bafana", której trenerem jest Brazylijczyk Carlos Alberto Parreira, uznany zostałby za megasensację.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Świat staje się piłką futbolową
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.