"Wiele gatunków ptaków w Europie przestaje migrować i zostaje, zamiast odlatywać do ciepłych krajów, ze względu na zmiany klimatyczne" - powiedziała dr Marta Cholewa z Instytutu Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Dodała, że wśród nich są niektóre bociany czy gatunki ptaków wróblowych.
"Na początku ubiegłego wieku rarytasem było, aby zobaczyć zimą czaple białe, a w tej chwili widywane są stada kilkudziesięcio- czy kilkusetosobnikowe i nie jest to rzadki widok" – wskazała badaczka.
Zaznaczyła, że także ludzie przyczyniają się do zaprzestania migracji ptaków, przez karmienie ich chlebem. "Sól w nim zawarta bardzo negatywnie wpływa na ich fizjologię i prowadzi do schorzeń, ale też zatrzymuje te ptaki" – wskazała Cholewa.
Tegoroczne zimowe ptakoliczenie będzie się skupiać przede wszystkim na gawronach. Organizatorzy akcji chcą zwrócić uwagę na niepokojący trend spadkowy w liczebności tych ptaków. Jak wskazują, w ciągu ostatnich kilkunastu lat populacja gawronów w Polsce spadła o 41 proc. Wpływa na to intensyfikacja rolnictwa, która prowadzi do utraty siedlisk i zubożenia diety ptaków, a także płoszenie czy nawet celowe niszczenie ich kolonii.
Podczas trzech szczecińskich spacerów ornitologicznych zaplanowano naukę rozpoznawania ptaków i odkrywanie miejsc, w których najłatwiej je obserwować. Uczestnicy spotkań – jak zapewniają organizatorzy - dowiedzą się też, jak prawidłowo pomagać ptakom zimą i czym je dokarmiać.
W piątek obserwowane będą ptaki zamieszkujące wzdłuż Odry, w sobotę na Cmentarzu Centralnym, a w niedzielę w okolicach Jasnych Błoni i Parku Kasprowicza. Wyniki zostaną naniesione na elektroniczną kartę obserwacji, dzięki czemu powstać ma zestawienie gatunków najliczniej spotykanych zimą w miejskich parkach i ogrodach.
"Ptakoliczenie nie powie nam dokładnie, ile osobników danego gatunku mamy w mieście, ale częstość widywania poszczególnych gatunków może nam w kolejnych latach powiedzieć o dynamice liczebności – czyli które gatunki są częściej widywane, a których liczebność spada. Możemy następnie szukać przyczyn tego zjawiska" – wskazała Marta Cholewa.
Zimowe Ptakoliczenie (dawniej Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach) jest coroczną akcją, w czasie której każdy może notować, ilu przedstawicieli, którego gatunku odwiedza jego karmnik, ogród, skwer przed blokiem czy okoliczny park. W najbliższy weekend odbędzie się 16. edycja tego wydarzenia. W całej Polsce odbywają się wycieczki z przewodnikami OTOP oraz z pracownikami uczelni i instytucji naukowych.
W Szczecinie zimowe ptakoliczenie organizuje Koło Naukowe Zoologii Kręgowców "Wąsatka", działające przy Instytucie Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.
Skomentuj artykuł