Szczecin: od piątku Zimowe Ptakoliczenie

Szczecin: od piątku Zimowe Ptakoliczenie
(fot. depositphotos.com)
PAP / df

Ornitolodzy i mieszkańcy m.in. Szczecina od piątku do niedzieli, w ramach akcji Zimowe Ptakoliczenie, będą liczyć ptaki zimujące w okolicach miasta. Uczestnicy odkryją miejsca, w których można obserwować ptaki i dowiedzą się, jak pomagać im zimą.

"Wiele gatunków ptaków w Europie przestaje migrować i zostaje, zamiast odlatywać do ciepłych krajów, ze względu na zmiany klimatyczne" - powiedziała dr Marta Cholewa z Instytutu Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Dodała, że wśród nich są niektóre bociany czy gatunki ptaków wróblowych.

 

"Na początku ubiegłego wieku rarytasem było, aby zobaczyć zimą czaple białe, a w tej chwili widywane są stada kilkudziesięcio- czy kilkusetosobnikowe i nie jest to rzadki widok" – wskazała badaczka.

DEON.PL POLECA

 

Zaznaczyła, że także ludzie przyczyniają się do zaprzestania migracji ptaków, przez karmienie ich chlebem. "Sól w nim zawarta bardzo negatywnie wpływa na ich fizjologię i prowadzi do schorzeń, ale też zatrzymuje te ptaki" – wskazała Cholewa.

 

Tegoroczne zimowe ptakoliczenie będzie się skupiać przede wszystkim na gawronach. Organizatorzy akcji chcą zwrócić uwagę na niepokojący trend spadkowy w liczebności tych ptaków. Jak wskazują, w ciągu ostatnich kilkunastu lat populacja gawronów w Polsce spadła o 41 proc. Wpływa na to intensyfikacja rolnictwa, która prowadzi do utraty siedlisk i zubożenia diety ptaków, a także płoszenie czy nawet celowe niszczenie ich kolonii.

 

Podczas trzech szczecińskich spacerów ornitologicznych zaplanowano naukę rozpoznawania ptaków i odkrywanie miejsc, w których najłatwiej je obserwować. Uczestnicy spotkań – jak zapewniają organizatorzy - dowiedzą się też, jak prawidłowo pomagać ptakom zimą i czym je dokarmiać.

 

W piątek obserwowane będą ptaki zamieszkujące wzdłuż Odry, w sobotę na Cmentarzu Centralnym, a w niedzielę w okolicach Jasnych Błoni i Parku Kasprowicza. Wyniki zostaną naniesione na elektroniczną kartę obserwacji, dzięki czemu powstać ma zestawienie gatunków najliczniej spotykanych zimą w miejskich parkach i ogrodach.

 

"Ptakoliczenie nie powie nam dokładnie, ile osobników danego gatunku mamy w mieście, ale częstość widywania poszczególnych gatunków może nam w kolejnych latach powiedzieć o dynamice liczebności – czyli które gatunki są częściej widywane, a których liczebność spada. Możemy następnie szukać przyczyn tego zjawiska" – wskazała Marta Cholewa.

 

Zimowe Ptakoliczenie (dawniej Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach) jest coroczną akcją, w czasie której każdy może notować, ilu przedstawicieli, którego gatunku odwiedza jego karmnik, ogród, skwer przed blokiem czy okoliczny park. W najbliższy weekend odbędzie się 16. edycja tego wydarzenia. W całej Polsce odbywają się wycieczki z przewodnikami OTOP oraz z pracownikami uczelni i instytucji naukowych.

 

W Szczecinie zimowe ptakoliczenie organizuje Koło Naukowe Zoologii Kręgowców "Wąsatka", działające przy Instytucie Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szczecin: od piątku Zimowe Ptakoliczenie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.