Szczepionki Pfizera i Moderny pod lupą naukowców

Szczepionki Pfizera i Moderny pod lupą naukowców
Fot.: Mat Napo/unsplash.com
PAP / tkb

Rozpoczynają się badania mające określić ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych po podaniu szczepionek przeciwko COVID-19 koncernów Pfizer i Moderna - informuje PAP za Amerykańskim Narodowym Instytutem Zdrowia.

Szczepionki wykorzystujące technologie mRNA, czyli obecnie takie jakie produkuje Pfizer oraz Moderna, mogą wywołać reakcje alergiczne. W tym niestety najsilniejszą i najbardziej niebezpieczną - wstrząs anafilaktyczny. Jak wskazują przypadki kliniczne, takie sytuacje występują rzadko a w dodatku najczęściej po podaniu innych, "klasycznych" szczepionek - w tym przeciwko grypie.

"Wstrząs anafilaktyczny jest silną i zagrażającą życiu reakcją organizmu na czynnik uczulający. Najczęściej pojawia się kilka minut po narażeniu na czynnik uczulający. Objawia się pokrzywką, świądem i zaczerwieniem skóry, obrzękiem na twarzy lub kończynach i zaczerwieniem spojówek. Może dołączać się do tego duszność, napad kaszlu i świszczący oddech oraz obrzęk krtani i spadek ciśnienie krwi. W takiej sytuacji konieczne jest jak najszybsze podanie adrenaliny" - uzupełnia PAP

Obecnie Centrum Kontroli Chorób (CDC) notuje, że reakcje alergiczne po szczepieniu zapobiegającym innym chorobom niż COVID-19 występują bardzo rzadko. "Na milion szczepień notuje się 11,1 przypadków takich reakcji" - przekazuje PAP.

Teraz, głównie aby zapobiec spekulacjom środowisk anty-szczepionkowych, Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych zamierza sprawdzić jak często dochodzi do wspomnianych reakcji w przypadku podania szczepionek typu mRNA.

DEON.PL POLECA

"Badaniami objętych zostanie 3,4 tys. osób dorosłych w wieku 18-69 lat, wśród których ma być 60 proc. ochotników, u których stwierdzono wcześniej poważną reakcję alergiczną, do jakiej doszło po spożyciu żywności, ukłuciu przez owady lub zastosowania immunoterapii" - informuje PAP. Tę informację uzupełnia o doniesienia "Reutersa" jakoby "wyniki tych badań miały być znane jeszcze latem 2021 r".

Źródło: PAP/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Alfred Wierzbicki, Karol Kleczka

Wiara, która nie boi się Innego

Czy Kościół może być wspólnotą, która nikogo nie wyklucza? Czy chrześcijanin zawsze powinien stawać po stronie atakowanego, bez względu na jego poglądy? Co najbardziej szkodzi wiarygodności Kościoła? 

Ksiądz...

Skomentuj artykuł

Szczepionki Pfizera i Moderny pod lupą naukowców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.