Szefowie instytucji UE skrytykowali decyzję Chin ws. nowych przepisów dotyczących Hongkongu

Szefowie instytucji UE skrytykowali decyzję Chin ws. nowych przepisów dotyczących Hongkongu
(fot. depositphotos.com)
1 rok temu
PAP / pp

Szefowie Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej skrytykowali we wtorek decyzję chińskiego parlamentu o przyjęciu kontrowersyjnej ustawy o bezpieczeństwie państwowym w Hongkongu. Zapowiedzieli rozmowy na forum międzynarodowym na temat możliwej reakcji.

„Ubolewamy nad tę decyzją” - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel na konferencji w Brukseli po szczycie UE-Korea Południowa dodając, że nowe regulacje "poważnie podważają autonomię Hongkongu".

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaznaczyła, że UE prowadzi obecnie rozmowy z „partnerami międzynarodowymi” na temat możliwych reakcji na decyzję chińskiego parlamentu.

"Mamy bardzo poważne obawy związane z tą kwestią" - podkreśliła Niemka.

Organ kierowniczy Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL) przyjął we wtorek projekt kontrowersyjnego nowego prawa o bezpieczeństwie narodowym, które ma zostać narzucone Hongkongowi.

Treści uchwalonych przepisów nie podano jak dotąd do wiadomości publicznej. Według zapowiedzi biura informacji chińskiego rządu w środę odbędzie się konferencja prasowa na temat nowego prawa.

Komentatorzy oceniają, że nowe prawo spowoduje najgłębszą zmianę w życiu społeczeństwa byłej brytyjskiej kolonii od czasu przekazania jej pod władzę komunistycznej ChRL w 1997 roku. Plany wprowadzenia tego prawa w Hongkongu nasiliły tarcia na linii USA-Chiny i wywołały poważne zaniepokojenie w wielu krajach zachodnich.

Przygotowany i zatwierdzony w Pekinie projekt ma zostać wprowadzony w Hongkongu z pominięciem jego lokalnej legislatywy. Przepisy mają być dopisane do aneksu hongkońskiej minikonstytucji – Prawa Podstawowego. Mają zacząć obowiązywać z chwilą publikacji w Hongkongu, co według komentatorów nastąpi w najbliższym czasie.

Lojalna wobec Pekinu szefowa administracji Hongkongu Carrie Lam odmówiła na wtorkowym briefingu prasowym odpowiedzi na pytania związane z ustawą. Oceniła, że udzielanie odpowiedzi „na tym etapie byłoby niewłaściwe”.

Chińskie władze twierdzą, że nowe prawo służy zwalczaniu działalności separatystycznej, wywrotowej i terrorystycznej oraz zmów z zagranicznymi siłami. Zdaniem krytyków położy ono kres wolności i szerokim swobodom obywatelskim, które uznawane są za kluczowe dla pozycji Hongkongu jako międzynarodowego centrum finansowego.

Xinhua informowała wcześniej, że na mocy ustawy w Hongkongu powstanie biuro bezpieczeństwa państwowego, by „nadzorować, kierować i wspierać” władze regionu. Sędziowie orzekający w sprawach dotyczących bezpieczeństwa państwowego mają być wybierani przez szefową hongkońskiej administracji.

W niektórych sprawach dotyczących bezpieczeństwa państwowego decyzje mają zapadać w Pekinie. Nowe prawo ma być nadrzędne wobec przepisów obowiązujących obecnie w Hongkongu, a jego ostatecznej interpretacji dokonywać będzie Stały Komitet OZPL – podawała Xinhua.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dominika Dudek, Maria Mazurek
27,93 zł
39,90 zł

Co kryje się w naszej głowie?

Profesor Dominika Dudek łamie panujące tabu – nie obawia się wskazać różnic między umysłami kobiety i mężczyzny, a także spojrzeć na chorobę jako na źródło inspiracji. Odkrywa tajniki pracy...

Skomentuj artykuł

Szefowie instytucji UE skrytykowali decyzję Chin ws. nowych przepisów dotyczących Hongkongu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.