Tuskometr - wskaźnik obietnic Donalda Tuska

Tuskometr - wskaźnik obietnic Donalda Tuska
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
Logo źródła: Money.pl Bartosz Wawryszuk - Money.pl / slo

Zapowiedziane w expose zamierzenia rządu przydzieliliśmy do pięciu kategorii odpowiadających naszym zdaniem istotnym sferom funkcjonowania państwa (każda z nich warta jest 20 proc. - w sumie jeśli rząd zrealizuje wszystkie ich składniki - wykona 100 proc. planu). Każda z tych dziedzin wymaga refom, ale znaczenie poszczególnych składowych elementów jest większe albo mniejsze. Przykładowo podniesienia wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn nie można stawiać na równi z likwidacja ulgi internetowej. Waga obu zmian (o ile zostaną wprowadzone) pociągnie za sobą inne konsekwencje dla Polaków.

Dlatego, tworząc wskaźnik realizacji expose premiera Tuska, ustaliliśmy, że nie wszystkie zamierzenia rządu będą miały jednakową wagę procentową. Przyjęliśmy także założenie, że punkty procentowe za realizację przyznajemy dopiero wówczas, gdy dana reforma została została przyjęta przez parlament i podpisana przez prezydenta. Za przedstawienie opinii publicznej projektu, a nawet procedowaniu go w Sejmie - punktów nie przyznajemy.

Dlatego na razie dokonania koalicyjnego rządu nie wyglądają zbyt okazale - przez prawie 4 miesiące urzędowania gabinet Tuska zrealizował ledwie 6 proc. planu z expose. Wynik ten nie imponuje tym bardziej, że na pierwszy ogień rząd PO-PSL wziął prostsze reformy, jak np. podwyższenie składki rentowej, którą to podwyżka obarczono pracodawców, albo wprowadzenie składki zdrowotnej dla rolników - do czego obligował wyrok Trybunału Konstytucyjnego.


Reforma
Podatki 3 proc.
Trwają uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje społeczne, rząd ma przyjąć projekt zmian w ustawie o PIT w I kwartale 2012.
Zmiany w uldze prorodzinnej Trwają uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje społeczne, rząd ma przyjąć projekt zmian w ustawie o PIT w I kwartale 2012.
Ograniczenie przywileju podatkowego twórców Trwają uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje społeczne, rząd ma przyjąć projekt zmian w ustawie o PIT w I kwartale 2012.
Opodatkowanie lokat antybelkowych Uchwalona i podpisana przez prezydenta. Wchodzi w życie od 31 marca. Resort finansów szacuje, że przychody państwa z tego tytułu wynosić będą około 380 mln zł rocznie.
Likwidacja podatku rolnego Trwa obecnie przygotowanie projektu ustawy o podatku rolnym.
Emerytury i ubezpieczenia 3 proc.
Trwają dyskusje i uzgodnienia dotyczące tego, jak ma wyglądać projekt ustawy. Nie ma co do tego zgody nawet w obrębie rządzącej koalicji. PSL zgłasza pomysły zakładające np. ulgi dla kobiet rodzących dzieci.
Zmiany w emeryturach mundurowych Rząd planował przyjęcie projektu w pierwszym kwartale. Jednak dotychczasowe rozmowy ministrów z przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych nie doprowadziły do uzgodnienia wspólnego stanowiska.
Księża i sędziowie w powszechnym systemie emerytalnym Brak informacji o tym, by powstawał projekt regulacji w tej sprawie.
Zmiany w emeryturach górniczych Trwa przygotowanie projektu.
Podwyższenie składki rentowej Zmiana stawki rentowej weszła w życie 1 lutego.
Składka zdrowotna dla rolników Ustawa o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników weszła w życie 1 lutego. Za rolników mających mniej niż 6 ha - składkę pokrywa budżet państwa. Ci, którzy mają gospodarstwa od 6 do 15 ha - płacą składkę 18 zł, a powyżej 15 ha - 36 zł.
Waloryzacja kwotowa emerytur i rent Prezydent podpisał ustawę, ale skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Mimo tego, waloryzacja rent i emerytur weszła w życie 1 marca.
Prawo 0 proc.
8 marca Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło pierwszy pakiet 49 zawodów przeznaczonych do deregulacji. Projekty nowelizacji ustaw, które zawierają stosowne przepisy w tej sprawie, trafiły do konsultacji międzyresortowych i społecznych.
Krótsze rozprawy w sądach Planowane przyjęcie przez rząd założeń IV kwartał 2012 r., trwa przygotowanie projektu.
Deregulacja zawodu radcy prawnego i adwokata Planowane przyjęcie przez rząd założeń III kwartał 2012 r.
Administracja 0 proc.
Rząd ma przyjąć założenia do projektu w II kwartale 2012 r., trwa przygotowanie projektu.
Szybsze pozwolenie na budowę Trwa przygotowanie projektu.
E-administracja Trwa przygotowanie pakietu projektów ustaw dotyczących e-administracji m.in.: ustawy o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, założeń do projektu ustawy o otwarciu zasobów publicznych.
Finanse publiczne 0 proc.
Czy zamierzenia rządu dojdą do skutku przekonamy się najwcześniej na początku przyszłego roku, kiedy znane będą wyniki za 2012 r.
Zmiany w becikowym Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych rząd ma przyjąć w I kwartale.
Podwyżki dla mundurowych Rozporządzenia umożliwiające wypłatę żołnierzom i policjantom jeszcze nie zostało przyjęte przez Radę Ministrów.
Podatki od kopalin i surowców Ustawę o podatku od niektórych kopalin sejm przyjął 2 marca. Trwa przygotowanie projektu ustawy o podatku od wydobycia węglowodorów (planowane przyjęcie przez rząd założeń - pierwszy kwartał).

- Nie można oceniać po ponad stu dniach rządu realizacji expose. W ciągu trzech miesięcy nie zrobi się czegoś, co jest zaplanowane na cztery lata - ripostuje Małgorzata Kidawa-Bońska, posłanka PO i wymienia działania już podjęte przez rząd Tuska. - Jeśli chodzi o wydłużeniu wieku emerytalnego, to do końca miesiąca ustawa powinna trafić do Sejmu. Mam nadzieje, że szybko przejdzie przez parlament - podkreśla.

Poseł PiS zauważa jednak, że Polacy mało wiedzą o zmianach, które czekają ich w emeryturach. - Na razie to jest dyskusja. Rozmawiałem o tym z moim wyborcą, który przyszedł do mnie na dyżur poselski z trzema różnymi gazetami, w każdej były inne wyliczenia tych emerytur. Premier twierdzi, że zmiany wejdą tak naprawdę w 2040 roku, według wyliczeń z prasy wychodzi, że w 2032. Wszystko więc jest bardzo posuniętej ogólności. Konkretów nie ma żadnych - wytyka Girzyński.

DEON.PL POLECA

- Dlatego zaczęliśmy dyskutować o zmianach dużo wcześniej - Kidawa-Błońska odpowiada na zarzuty posła PiS. - Rzeczą do której przywiązujemy teraz największą wagę są konsultacje. Chcemy żeby były one dużo szersze niż zdarzało się do tej pory. Skąd w Platformie takie przywiązanie do konsultacji? - Raz można się pomylić, dwa razy nigdy - mówi posłanka PO przypominając wpadkę z ACTA.

- Staramy się tłumaczyć jak najdokładniej. Wszyscy politycy PO mówią ludziom, o co chodzi, bo Polakom najtrudniej jest zrozumieć, że rozmawiamy o reformie, która wejdzie tak naprawdę w życie w 2040 roku. Każdemu się wydaje, że to wchodzi już i od razu dotyczy każdego. Tak nie jest. Hałas medialny i opozycja przeszkadzają nam w wytłumaczeniu wszystkich wątpliwości. Czas wprowadzania tej reformy jest bardzo długi - tłumaczy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tuskometr - wskaźnik obietnic Donalda Tuska
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.