Ujgurski działacz Ilham Tohti laureatem Nagrody Sacharowa od PE

(fot. PEN America / youtube.com)
PAP / kk

Ujgurski obrońca praw człowieka Ilham Tohti otrzymał w czwartek od Parlamentu Europejskiego Nagrodę im. Andrieja Sacharowa za wolność myśli. Odbywa on obecnie wyrok dożywocia w Chinach w związku z zarzutami o separatyzm.

Ujgurowie, muzułmanie będący odrębną grupą etniczną, są w ostatnich latach poddawani przez rząd Chin represjom. Mają one zmusić ich do lojalności i uległości wobec władz w Pekinie.

DEON.PL POLECA

Tohti jest profesorem nauk ekonomicznych i orędownikiem praw mniejszości ujgurskiej. Od ponad 20 lat działa na rzecz propagowania dialogu i porozumienia między Ujgurami i Chińczykami. We wrześniu 2014 roku, po dwudniowym pokazowym procesie, został skazany za swoją działalność na dożywotnie więzienie. Mimo prześladowań nadal głosi umiarkowanie w działaniu i pojednanie.

Tohti jest znany ze swoich badań nad stosunkami między Ujgurami a Hanami i jest zdecydowanym orędownikiem wdrożenia w ChRL przepisów dotyczących autonomii regionalnej. Prowadził stronę internetową Uyghur Online, na której omawiane są kwestie dotyczące Ujgurów.

Za pośrednictwem tej platformy Tohti regularnie krytykował wykluczanie ludności ujgurskiej w Chinach z rozwoju tego kraju i zachęcał do zwiększania świadomości na temat statusu i traktowania społeczności ujgurskiej w chińskim społeczeństwie. Za te działania został uznany przez władze chińskie za separatystę i ostatecznie skazany na karę dożywotniego więzienia.

Za swoją działalność znalazł się na liście kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla w bieżącym roku.

Jak podkreśla PE, w ostatnich latach rząd chiński stosował niespotykane represje wobec ludności ujgurskiej ze względu na jej jedyną w swoim rodzaju tożsamość etniczną i przekonania religijne. Od kwietnia 2017 roku ponad milion Ujgurów zostało arbitralnie wysłanych do obozów dla internowanych, w których zmuszani są do wyrzeczenia się swojej etnicznej tożsamości, a także religii oraz do ślubowania lojalności wobec rządu chińskiego.

Do Nagrody Sacharowa Tohti został nominowany przez frakcję Odnowić Europę. Innymi głównymi kandydatami byli Brazylijczycy walczący o środowisko naturalne oraz pięć Kenijek, które opracowały aplikację pomagającą dziewczynkom narażonym na obrzezanie lub już będącym po okaleczeniu narządów płciowych.

Brazylijczyków nominowała frakcja Socjalistów i Demokratów. Byli to: Raoni Metuktire, legendarny wódz amazońskich Indian znany jako Wódz Raoni, Claudelice dos Santos oraz Marielle Franco (pośmiertnie). Nominowani walczą o środowisko naturalne, prawa człowieka i prawa ludności tubylczej w Brazylii. Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), do której należy PiS, nominowała do Nagrody Sacharowa pięć Kenijek. Pomysłodawczynią była europosłanka, która sama przeszła obrzezanie.

Okaleczanie żeńskich narządów płciowych (ang. female genital mutilation, FGM) uznawane jest w wielu krajach za niedopuszczalne i zakazane, jednak dokonuje się go wielu państwach Afryki, a także Azji i Bliskiego Wschodu. Zagrożone są też dziewczynki żyjące w Europie, poddawane tej czynności w czasie wakacji w krajach pochodzenia rodziców czy dziadków. Na świecie żyje co najmniej 200 mln kobiet i dziewcząt, które doświadczyły tej praktyki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ujgurski działacz Ilham Tohti laureatem Nagrody Sacharowa od PE
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.