Ukazała się książka o kobietach pomagających więźniom Auschwitz

Ukazała się książka o kobietach pomagających więźniom Auschwitz
Fot. salajean / depositphotos.pl
PAP / jk

Nakładem Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej ukazała się książka o kobietach z ziemi oświęcimskiej, które niosły pomoc więźniom Auschwitz. Jak podał rzecznik placówki Piotr Tarczyński, mieszkanki regionu były „siłą napędową pomocy niesionej w różnych formach”.

W książce „Pomoc miała twarz kobiety” opublikowane zostały referaty wygłoszone podczas konferencji zorganizowanej w marcu ubiegłego roku przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej oraz Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz. „Treści konferencji zostały tak dobrane, aby po przekrojowym ujęciu różnorodnych form zaangażowania kobiet w czasie II wojny światowej w dzieło pomocy, skupić się na lokalnych przykładach pań niosących pomoc więźniom KL Auschwitz” – podkreśliła dyrektora muzeum Dorota Mleczko.

Na ponad tysiąc osób z ziemi oświęcimskiej, które angażowały się w działania na rzecz więźniów, blisko trzysta – w tym około 130 kobiet – mieszkało w gminie Brzeszcze. Część z tych 130 kobiet niosła pomoc uciekinierom z KL Auschwitz.

Teresa Wontor-Cichy z centrum badań Muzeum Auschwitz, w swym referacie skupiła się na postaci Zofii Gawron. Jako 17-latka w marcu 1943 roku została za pomoc więźniom umieszczona przez Niemców w KL Auschwitz. Później odegrała kluczową rolę podczas operacji wyniesienia z obozu kopii niemieckich dokumentów. „Zostały wyjęte z ukrycia dopiero po zakończeniu wojny i później przechowywane w domu rodziny Gawron. Zgłosiła się po nie Antonina Piątkowska i przekazała spisy zmarłych Polek, wyniki badań antropometrycznych oraz fotografie, do organizacji Caritas, do rąk kardynała Sapiehy, który następnie przekazał je ks. kanonikowi Jasieńskiemu”. Dokumenty ostatecznie trafiły do Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich.

Muzeum Pamięci jest samorządową instytucją kultury, której organizatorem jest powiat oświęcimski, a organem współprowadzącym ministerstwo kultury. Jego misją jest prowadzenie działań mających na celu upamiętnienie mieszkańców ziemi oświęcimskiej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i pomocy, jaką niejednokrotnie z narażeniem życia nieśli oni więźniom obozu.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Magda Knedler

Przejmująca opowieść o Stanisławie Leszczyńskiej

W piekle obozu koncentracyjnego ratowała tysiące dzieci

Do KL Auschwitz trafia kolejny transport więźniarek. Wśród nich jest położna z Łodzi, która na własną prośbę zaczyna pracę w nieludzkich warunkach: bez...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ukazała się książka o kobietach pomagających więźniom Auschwitz
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.