Wystawa poświęcona Edmundowi Wojtyle w Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach
Edmund Wojtyła - brat św. Jana Pawła II - jest bohaterem wystawy otwartej w Wadowicach. To opowieść o starszym bracie przyszłego papieża, którego pasją była medycyna oraz o historii miłości Edmunda i Jadwigi, która zakończyła się przedwcześnie wraz ze śmiercią pierworodnego syna państwa Wojtyłów.
Wystawa czasowa otwarta została w Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. Nosi tytuł „Mój brat Edmund” i powstała dla upamiętnienia 90. rocznicy śmierci starszego brata Karola Wojtyły.
Ekspozycja „Mój Brat Edmund” prezentuje biografię starszego z braci Wojtyłów oraz wiele archiwalnych fotografii, dokumentów czy książek medycznych. Dzięki wsparciu Muzeum Historii Medycyny UJ CM udostępnione zostały też przedmioty używane przez lekarzy w dwudziestoleciu międzywojennym, m.in. stetoskop jednouszny, pudełko na igły i ampułki czy laryngologiczne lusterko czołowe. Jej dopełnieniem są również treści zamieszczone w kiosku multimedialnym.
Wystawa skupia się na różnych aspektach życia Edmunda. Jest więc część dotycząca jego dzieciństwa i edukacji; wspomnienie pasji, którymi żył; opis czasu studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim i pracy zawodowej, która była życiowym powołaniem Edmunda, aż po trudny moment przedwczesnej śmierci młodego lekarza.
Prezentowany jest m.in. portret Edmunda, który wisiał w wojennym mieszkaniu Wojtyłów w Krakowie przy ul. Tynieckiej 10.
Przeczytaj pierwszą biografię Edmunda Wojtyły
Wzruszającą częścią wystawy jest historia miłości Edmunda i Jadwigi Urbanówny, przerwana tragiczną śmiercią lekarza. Prezentowane są ich fotografie, a także list Jadwigi napisany po śmierci ukochanego. „Pamiętam tylko jego szare oczy, zawsze śmiejące się, promieniejące dobrocią. Właśnie ta dobroć, życzliwość, uczynność widoczne były w każdym jego geście, w każdym słowie, można powiedzieć, na każdym kroku” – pisze Jadwiga.
„Babia Góra przebogata była w roślinność. Urocze zakątki budziły fantazję Edmunda. Raz stanął w zachwycie i wyraził swoje marzenie: »Wiesz, w takim zakątku zbudujemy domek, uroczy domek, wśród takich drzew i takich kwiatów«” - wspomina Edmunda.
Na ekspozycję składają się materiały pozyskane z Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie, z Archiwum UJ, a także szpitala w Bielsku-Białej. Oprócz tego zwiedzający mogą zobaczyć fotografię ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, która uwiecznia Edmunda Wojtyłę jako studenta IV roku Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Fotografia została zrobiona w trakcie zajęć z profesorem Franciszkiem Walterem.
Skomentuj artykuł