Unia będzie walczyć z oszustami podatkowymi
Bezprecedensowy kryzys gospodarczy daje ogromny impuls do walki z unikaniem płacenia podatków oraz oszustwami podatkowymi - powiedział na konferencji prasowej po środowym szczycie UE przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.
Według wyliczeń Komisji Europejskiej kraje UE tracą rocznie przez nieuczciwych podatników około biliona euro rocznie.
- Przywódcy oczekują, że ministrowie uzgodnią nie później niż do końca czerwca zestaw narzędzi szybkiego reagowania, by rządy mogły walczyć z oszustami (podatkowymi) - powiedział Van Rompuy.
We wnioskach ze szczytu zapisano, że aby zwalczać oszustwa związane z VAT, ministrowie mają przyjąć nie później niż do końca czerwca dyrektywę ws. mechanizmu szybkiego reagowania i odwrotnego obciążenia. Chodzi o skrócenie okresu wprowadzania procedury odwrotnego obciążenia VAT-em z około ośmiu do dwóch miesięcy. Taka procedura polega na przeniesieniu obowiązku płacenia VAT-u z dostawcy na nabywcę w przypadku nadużyć, jakie w Polsce mogą mieć miejsce w przemyśle stalowym. Na przyspieszeniu tym zależało premierowi Donaldowi Tuskowi.
Ponadto jeśli chodzi o nowelizację dyrektywy o opodatkowania przychodów z oszczędności, której przyjęcie jest od kilku lat blokowane przez Luksemburg i Austrię, we wnioskach ze szczytu wezwano do jej przyjęcia przez ministrów przed końcem roku. Warunkiem tych krajów są jednak równoległe negocjacje umowy o opodatkowaniu dochodów z oszczędności ze Szwajcarią.
- To, co robimy z dyrektywą o opodatkowaniu dochodów z oszczędności i co planujemy zrobić z automatyczną wymianą informacji (podatkowej) dotyczącej pełnego zakresu dochodów, jest bez precedensu. Nie mogliśmy w ten sposób rozmawiać o tych kwestiach jeszcze kilka miesięcy temu. Jest to więc prawdziwy przełom - mówił Van Rompuy.
- UE może natychmiast rozpocząć negocjacje ze Szwajcarią, Lichtensteinem, Monako, Andorą i San Marino, by zapewnić stosowanie w tych krajach standardów UE (...) na podstawie zrewidowanej dyrektywy o opodatkowaniu przychodów z oszczędności - podkreślił.
Choć postęp w tym zakresie zauważył też szef KE Jose Manuel Barroso, to wskazał, że zapisy dotyczące m.in. automatycznej wymiany informacji podatkowej powinny być bardziej precyzyjne.
Skomentuj artykuł