UOKiK: ok. 60 mln zł kary dla PGNiG
UOKiK nałożył ok. 60 mln zł kary na PGNiG za nadużywanie pozycji rynkowej. Spółka bezpodstawnie odmawiała podpisania kompleksowej umowy na dostawy gazu z firmą NowyGaz - poinformowała prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel. PGNiG odwoła się od decyzji.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurenci i Konsumentów wyjaśniła we wtorek na konferencji prasowej, że spółka NowyGaz była pierwszą firmą, która chciała kupować paliwo od PGNiG, a następnie dostarczać je klientom indywidualnym oraz przedsiębiorcom przyłączonym do sieci dystrybucyjnej Mazowieckiej Spółki Gazownictwa.
- Urząd prowadził postępowanie antymonopolowe, którego konkluzją jest stwierdzenie, że PGNiG złamało prawo antymonopolowe poprzez odmowę zawarcia umowy kompleksowej na sprzedaż gazu ziemnego ze spółka NowyGaz - powiedziała Krasnodębska-Tomkiel. Dodała, że ta odmowa miała konkretne, realne skutki zarówno dla tego przedsiębiorcy, który nie mógł prowadzić działalności gospodarczej na tym rynku jako konkurent PGNiG, jak i dla konsumentów, którzy mogli kupić paliwo jedynie w PGNiG. Obecność na rynku innych dostawców gazu mogła skutkować obniżką cen oraz lepszą jakością świadczonych usług - zaznaczyła.
- Tymczasem rynkowy dominant odmawiał zawarcia kompleksowej umowy sprzedaży, tłumacząc to problemami formalnymi oraz technicznymi, m.in. dotyczącymi rozliczenia gazu, brakiem odpowiednich regulacji prawnych - powiedziała Krasnodębska-Tomkiel. Wyjaśniła, że PGNiG ma ok. 98-proc. udział w krajowym rynku sprzedaży gazu ziemnego; jest również właścicielem m.in. Mazowieckiej Spółki Gazownictwa, dostarczającej paliwo do ok. 1,5 mln odbiorców.
Urząd wszczął postępowanie przeciwko Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu w grudniu 2010 r., po sygnałach dotyczących utrudniania sprzedaży gazu. Jak powiedziała Krasnodębska-Tomkiel, w trakcie przeprowadzonego postępowania udowodniono, że odmowa podpisania umowy nie miała obiektywnego uzasadnienia, lecz stanowiła przejaw nadużywania pozycji dominującej przez PGNiG.
- Ustalając wysokość kary, wzięto m.in. pod uwagę, że praktyka PGNiG utrudniała liberalizację rynku sprzedaży gazu ziemnego. Z kolei okolicznością łagodzącą było zaprzestanie stosowania niedozwolonej praktyki - ostatecznie PGNiG podpisało umowę z firmą NowyGaz - powiedziała prezes UOKiK. Czas trwania praktyki PGNiG był krótszy niż rok.
Urząd poinformował, że decyzja UOKiK uwzględniła również stanowisko prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, które potwierdziło niezasadność "wymówek" PGNiG wobec odmowy zawarcia umowy ze spółką NowyGaz.
Decyzja UOKiK nie jest ostateczna. Firma może się odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało w komunikacie na swojej stronie internetowej, że "odwoła się od decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dnia 5 lipca 2012 roku, dotyczącej kary w wysokości ok. 60 mln zł".
To druga decyzja dotycząca PGNiG wydana przez UOKiK w 2012 r. W kwietniu prezes Urzędu stwierdziła nadużycie przez spółkę pozycji dominującej na rynku detalicznej sprzedaży gazu ziemnego.
NowyGaz jest marką należącą do przedsiębiorstwa energetycznego Entrade Grupa, którego oferta skierowana jest przede wszystkim do klientów indywidualnych.
Skomentuj artykuł