Ustawa o finansach publicznych podpisana

Ustawa o finansach publicznych podpisana
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o finansach publicznych (fot. prezydent.pl)
PAP / drr

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o finansach publicznych - poinformowała w poniedziałek prezydencka kancelaria. Mające wejść w życie 1 stycznia 2011 r. zmiany przyniosą - według rządu - wielomiliardowe oszczędności.

Nowelizacja nakazuje m.in. podwyżkę podatku VAT, gdyby relacja długu publicznego do PKB przekroczyła 55 proc. Jeśli stałoby się to np. w 2011 r., to - na mocy tej ustawy - w lipcu 2012 r. VAT wzrósłby o jeden punkt procentowy, a w kolejnym roku o jeszcze jeden. Potem nastąpiłby stopniowy powrót do pierwotnej stawki VAT.

DEON.PL POLECA

Zmiany wprowadzają też tzw. regułę wydatkową, ograniczającą wzrost niektórych wydatków państwa. Dyscyplinująca reguła wydatkowa zakłada, że wydatki budżetu państwa będą mogły rosnąć z roku na rok nie więcej niż o 1 punkt procentowy ponad inflację. Ma ona dotyczyć wydatków elastycznych, które nie są określone w ustawach oraz nowych wydatków sztywnych (ich poziom określono w ustawach).

Dyscyplinująca reguła wydatkowa nie będzie dotyczyć pieniędzy na sfinansowanie wypłat świadczeń emerytalno-rentowych gwarantowanych przez państwo - dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Emerytalno-Rentowego KRUS oraz Funduszu Emerytur Pomostowych.

Nowela zawiera też pakiet zmian w zarządzaniu długiem i płynnością środków publicznych. Wolne środki należące do jednostek sektora finansów publicznych będą lokowane na kontach resortu finansów, a nie w bankach.

Obowiązek ten miał dotyczyć także Lasów Państwowych, bowiem resort finansów planował włączyć je do tego sektora. Jednak sejmowa komisja finansów publicznych - podczas prac nad ustawą na początku grudnia - wykreśliła ten przepis i Lasy zostaną poza sektorem finansów publicznych.

Rząd planował, że nowela przyniesie państwu ok. 19 mld zł oszczędności, ale po wykreśleniu z niej przepisów o Lasach, resort finansów oszacował, że będą one niższe o ok. 650-700 mln zł.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał także nowelizację ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (BFG), przewidującą wzrost gwarancji dla bankowych depozytów z 50 tys. do 100 tys. euro.

Nowela przewiduje podwyższenie z 50 do 100 tys. euro poziomu gwarancji dla środków zgromadzonych w bankach. Powinny one zostać uruchomione w ciągu 20 dni roboczych od daty, w której Komisja Nadzoru Finansowego ustali, że dany bank, z powodu jego sytuacji finansowej, nie jest w stanie wypłacić zdeponowanych przez klientów pieniędzy.

Autorem propozycji był rząd, który argumentował, że wyższe gwarancje powinny pozytywnie wpłynąć na zwiększenie zaufania do sektora bankowego osób fizycznych oraz mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.

Zmiany precyzują też organizację prac zarządu BFG i określają liczbę jego członków - od 3 do 5. Brak w składzie jednego lub dwóch członków zarządu BFG nie będzie blokować jego działalności. BFG to instytucja gwarantująca depozyty polskich banków. Fundusz podejmuje działania pomocowe w stosunku do banków zagrożonych upadłością poprzez udzielanie im krótkoterminowych pożyczek.

Ustawa dostosowuje polskie przepisy do regulacji unijnych, na co Polska miała czas do końca roku. Zgodnie z decyzją Sejmu, wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ustawa o finansach publicznych podpisana
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.