Uszczelnienie systemu podatkowego da 22-33 mld zł

(fot. shutterstock.com)
PAP / psd

Do 2019 r. uszczelnienie systemu podatkowego da budżetowi 22-33 mld zł - przewiduje Ministerstwo Finansów w Aktualizacji Programu Konwergencji na 2016 r., która jest częścią Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2016-2019.

W dokumencie, którym w przyszłym tygodniu ma się zająć rząd wskazano, że dochody podatkowe będą w latach kolejnych determinowane nie tylko sytuacją makroekonomiczną, lecz także planowanymi zmianami systemowymi skoncentrowanymi głównie na wzmocnieniu skuteczności egzekwowania należnych podatków.

Wyjaśniono, że chodzi o walkę z patologiami zarówno o charakterze przestępczym, polegającymi na oszustwach podatkowych w zakresie podatku VAT, jak również polegającymi na stosowaniu agresywnej optymalizacji podatkowej i unikania opodatkowania zysków w kraju ich osiągnięcia. Poinformowano, że w tym celu opracowany został pakiet działań mający na celu zwiększenie stopnia wywiązywania się podatników z obowiązków podatkowych oraz walka z oszustwami podatkowymi.

Obejmuje on kilka pozycji, w tym wprowadzenie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Jej celem jest "zwalczanie sztucznych czynności (lub ich zespołów), zwykle zawierających elementy zagraniczne, wykorzystywanych zazwyczaj przez wielkie korporacje do unikania zapłaty podatku". Planowane jest także obniżenie limitu na transakcje gotówkowe pomiędzy firmami z 15 tys. euro na 15 tys. zł, co ma na celu zwiększenie liczby transakcji między przedsiębiorcami dokonywanych w formie bezgotówkowej i w efekcie zmniejszenie liczby oszustw podatkowych związanych z wystawianiem nierzetelnych faktur.

MF wskazało też na zmiany organizacyjne w administracji skarbowej i celnej - utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej. Wyjaśniono, że pozwoli to na lepsze wykorzystanie kluczowych kompetencji już posiadanych przez istniejące obecnie służby oraz ich koncentrację, zwiększenie efektywności poboru poprzez ograniczanie kosztów obsługi procesów podstawowych i pomocniczych i w konsekwencji zwiększenie przychodów w wyniku ograniczania luki podatkowej.

Ponadto resort finansów zamierza informatyzować kontrolę ksiąg podatkowych; planowane jest wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) i w efekcie ujednolicenie raportów z ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych, zapewniające dostęp do danych nienadających się do analizy.

Podtrzymano też zapowiedź powołania przez Skarb Państwa spółki celowej, która będzie realizowała zadania związane z unowocześnieniem i rozbudową systemów teleinformatycznych resortu finansów w celu wsparcia administracji podatkowej i kontroli skarbowej w wykrywaniu naruszeń prawa podatkowego.

Ministerstwo chce też utworzyć Rejestr Dłużników Należności Publicznoprawnych, "dzięki którem nastąpi zwiększenie dyscypliny podatkowej oraz wzrost dochodów budżetu państwa poprzez stworzenie instrumentu mobilizującego dłużników do dobrowolnej zapłaty zobowiązań, zmniejszenie kosztów ponoszonych na odzyskiwanie należności, a także zmniejszenie wielkości należności, które ulegną przedawnieniu ze względu na bezskuteczność podjętych działań egzekucyjnych".

"Oczekuje się, że realizacja tych działań przyczyni się do zwiększenia dochodów podatkowych w horyzoncie programu od 22 do 33 mld zł" - podsumowano.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Uszczelnienie systemu podatkowego da 22-33 mld zł
Komentarze (1)
AB
Aleksander Borowski
21 kwietnia 2016, 10:23
Takie uszczelnienie systemu doprowadzi do banktuctwa małe firmy,które nie są wstanie zapłacić podatlów i kosztów pracy(są dla nich zbyt wysokie).Bolszewicy już uszczelniali system w Rosji ,wykończyli kułaków.wykończyli drobnych przedsiębiorców; i skutki były dość kontrowersyjne.W 1947 podobną politykę prowadziła PPR -słynna "bitwa o handel".