W. Brytania/ Pierwszy globalny szczyt na temat bezpieczeństwa sztucznej inteligencji (AI)
W Wielkiej Brytanii rozpoczął się w środę pierwszy globalny szczyt poświęcony bezpieczeństwu sztucznej inteligencji (AI). Jego uczestnicy przez dwa dni omawiają przyszłość nowej technologii i pracują nad wspólnym zrozumieniem związanych z nią zagrożeń. W szczycie, który odbywa się w Bletchley Park, gdzie w czasie II wojny światowej mieściła się siedziba brytyjskiego wywiadu elektronicznego, bierze udział ok. stu osób – polityków, szefów firm technologicznych, naukowców i ekspertów oraz przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego.
Wśród uczestników, oprócz brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka, są wiceprezydent USA Kamala Harris, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, chiński wiceminister technologii Wu Zhaohui, szef Google DeepMind Demis Hassabis, szef OpenAI Sam Altman, właściciel m.in. platformy X Elon Musk, czy naukowcy nazywani ojcami sztucznej inteligencji jak Stuart Russell i Geoffrey Hinton.
„AI już teraz jest niezwykłą siłą na rzecz dobra w naszym społeczeństwie, z nieograniczonymi możliwościami rozwoju globalnej gospodarki, dostarczania lepszych usług publicznych i sprostania niektórym z największych wyzwań na świecie. Zagrożenia stwarzane przez pionierską sztuczną inteligencję są jednak poważne i istotne, dlatego też niezwykle ważne jest, abyśmy współpracowali ze sobą, zarówno w różnych sektorach, jak i krajach, aby rozpoznać te zagrożenia” – oświadczyła przed rozpoczęciem szczytu brytyjska minister nauki, innowacji i technologii Michelle Donelan.
„Szczyt ten jest dla nas okazją do upewnienia się, że mamy odpowiednich ludzi z odpowiednią wiedzą specjalistyczną zgromadzonych przy stole, aby omówić, w jaki sposób możemy złagodzić te zagrożenia w przyszłości. Tylko wtedy będziemy w stanie naprawdę czerpać korzyści z tej transformacyjnej technologii w odpowiedzialny sposób” – dodała.
Celem szczytu jest rozpoczęcie globalnej dyskusji na temat przyszłych regulacji dotyczących sztucznej inteligencji, których efektem mogłoby być powołanie globalnej rady doradczej ds. regulacji sztucznej inteligencji, wzorowanej na Międzyrządowym Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC). Obecnie nie ma globalnych przepisów koncentrujących się na bezpieczeństwie AI, chociaż niektóre rządy zaczęły opracowywać własne zasady, np. Unia Europejska opracowała pierwszy zestaw przepisów regulujących wykorzystanie AI na jej obszarze.
Na szczycie odbędzie się seria dyskusji na temat zagrożeń związanych z przyszłym rozwojem technologii. Tematy obejmują sposób, w jaki systemy sztucznej inteligencji mogą zostać wykorzystane przez hakerów lub użyte przez terrorystów do budowy broni biologicznej, a także czy sztuczna inteligencja ma potencjał do uzyskania samoświadomości i zagrożenia ludzkości.
Przedstawiciele 28 państw, uczestniczących w odbywającym się szczycie poświęconym bezpieczeństwu sztucznej inteligencji, przyjęli przygotowaną przez rząd brytyjski deklarację, w której zobowiązali się do współpracy przy zapobieganiu zagrożeniom związanym z tą technologią.
W deklaracji napisano, że „sztuczna inteligencja powinna być projektowana, rozwijana, wdrażana i wykorzystywana w sposób bezpieczny, skoncentrowany na człowieku, godny zaufania i odpowiedzialny” i wyrażono zadowolenie z dotychczasowych wysiłków społeczności międzynarodowej na rzecz współpracy w zakresie sztucznej inteligencji.
„Oprócz tych możliwości, sztuczna inteligencja stwarza również znaczne zagrożenia, w tym w dziedzinach życia codziennego. W tym celu z zadowoleniem przyjmujemy odpowiednie międzynarodowe wysiłki, zmierzające do zbadania i zajęcia się na istniejących forach i innych odpowiednich inicjatywach, potencjalnym wpływem systemów AI (...) Zwracamy również uwagę na potencjalne nieprzewidziane zagrożenia, wynikające z możliwości manipulowania treściami lub generowania treści wprowadzających w błąd” – napisano.
„Wiele zagrożeń wynikających z AI ma z natury charakter międzynarodowy, dlatego najlepiej jest im przeciwdziałać poprzez współpracę międzynarodową. Postanawiamy współpracować w sposób inkluzywny poprzez istniejące fora międzynarodowe i inne odpowiednie inicjatywy, by zapewnić sztuczną inteligencję, ukierunkowaną na człowieka, godną zaufania i odpowiedzialną, która jest bezpieczna i wspiera dobro” – zadeklarowali sygnatariusze.
Uczestnicy zgodzili się współpracować w zakresie badań nad bezpieczeństwem sztucznej inteligencji i spotykać się na przyszłych szczytach, począwszy od mini wirtualnego wydarzenia za sześć miesięcy, którego współgospodarzami będą Wielka Brytania i Korea Południowa. Z kolei gospodarzem kolejnego szczytu będzie za rok Francja.
Skomentuj artykuł