USA/ Elon Musk – sztuczna inteligencja przewyższy ludzką przed końcem tej dekady

USA/ Elon Musk – sztuczna inteligencja przewyższy ludzką przed końcem tej dekady
Depositphotos.com (236113760)
PAP / pzk

Sztuczna inteligencja (AI) przewyższy ludzką „mniej więcej do 2029 roku”, przewiduje Elon Musk. Założyciel Tesli poinformował w piątek wieczorem na Twitterze, że doprowadzi do tego jego nowa firma xAI.

„Nadrzędnym celem xAI jest zbudowanie sztucznej inteligencji, pomocnej do zrozumienia wszechświata” – mówił Musk. Przekonywał on, że najbezpieczniejszym sposobem na zbudowanie sztucznej inteligencji jest zbudowanie takiej, która „jest tak ciekawa, jak to tylko możliwe i szuka prawdy”.

Właściciel Twittera nie ukrywa jednocześnie, że jego zamiarem jest konkurowanie z liderami sztucznej inteligencji, takimi jak OpenAI i Google. Musk ogłosił utworzenie xAI w środę po tym, jak oskarżył między innymi OpenAI i Google o rozwijanie technologii bez uwzględnienia ryzyka dla ludzi.

Kilka miesięcy temu założyciel Tesli podpisał apel, aby badania nad najbardziej zaawansowanymi systemami sztucznej inteligencji zostały wstrzymane na sześć miesięcy ze względów bezpieczeństwa. Apel rozpoczyna się ostrzeżeniem o „inteligencji współzawodniczącej z ludźmi” i o zagrożeniach, jakie AI może stwarzać dla społeczeństwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Mazurek, Ryszard Tadeusiewicz, Marcin Wierzchowski

Czy można się zaprzyjaźnić z robotem?

Kiedy w domu Alicji pojawia się nowy członek rodziny – Basia, robot humanoidalny – rodzą się też nowe pytania. Czy życie domowników stanie się teraz łatwiejsze? Czy Basia będzie...

Skomentuj artykuł

USA/ Elon Musk – sztuczna inteligencja przewyższy ludzką przed końcem tej dekady
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.