W czasie pandemii 10 najbogatszych osób świata podwoiło majątek

Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Jak informuje organizacja Oxfam, pandemia COVID-19 zwiększyła nierówności i ubóstwo na świecie: 10 najbogatszych osób planety podwoiło swoje majątki, sytuacja 99 proc. ludzkości się pogorszyła

Organizacja humanitarna wzywa do opodatkowania zysków superbogaczy i przeznaczenia ich m.in. na szczepionki.

Łączna fortuna 10 najbogatszych ludzi, w tym Elona Muska, Jeffa Bezosa i Billa Gatesa, przez dwa lata pandemii urosła ponad dwukrotnie i jest teraz warta 1,5 biliona dolarów - wylicza międzynarodowa organizacja humanitarna Oxfam.

Ubóstwo na świecie

Z drugiej strony, podczas pandemii 160 mln osób na świecie popadło w ubóstwo, czyli musi przeżyć za mniej niż 5,5 dolara dziennie - dodaje organizacja w raporcie pt. "Nierówności zabijają", przygotowanym na wirtualne Światowe Forum Ekonomiczne.

Świat jest rozdzierany przez rosnące nierówności: ekonomiczne, płciowe, rasowe i te obserwowane miedzy państwami - pisze Oxfam. "To nie przypadek, to wybór, to ‘ekonomiczna przemoc’, do której dochodzi, gdy fundamentalne decyzje polityczne są podejmowane na korzyść najbogatszych i najbardziej wpływowych osób" - czytamy w dokumencie.

Nierówności przyczyniają się do śmierci 21 tys. osób dziennie, czyli średnio jednej co cztery sekundy - zaznacza Oxfam, włączając do tej liczby ofiary m.in. głodu, braku dostępu do opieki zdrowotnej i kryzysu klimatycznego. Uzupełnia, że rosnące nierówności uderzają w całe społeczeństwa, ale ich efekty najbardziej odczuwają ubodzy, kobiety oraz mniejszości etniczne.

Możemy jednak radykalnie zmienić nasz system ekonomiczny, skupiając się w nim na równości - apeluje organizacja. Narzędziami takiej zmiany mógłby być m.in. wzrost progresywnego opodatkowania najbogatszych.

Nadzwyczajny podatek w wysokości 99 proc. od wzrostu majątku osiągniętego przez 10 najbogatszych ludzi świata w czasie pandemii przyniósłby 812 mld dolarów - wylicza Oxfam. Dodaje, że te pieniądze można by przeznaczyć na szczepionki przeciw COVID-19 dla całego świata, polepszenie jakości opieki zdrowotnej oraz wydatki związane ze zmianą klimatu.

"Jeżeli będziemy odważni i będziemy się wsłuchiwali w ruchy domagające się zmian, możemy stworzyć taki system ekonomiczny, w którym nikt nie będzie żył w ubóstwie ani w niewyobrażalnym, miliardowym bogactwie, taki, w którym nierówności nie będą już zabijać" - podsumowuje Oxfam.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W czasie pandemii 10 najbogatszych osób świata podwoiło majątek
Komentarze (4)
AK
~Alicja Kolonko
18 stycznia 2022, 22:58
Noe.D. Nie ma tym najbogatszym czego zazdrościć. Jeden miliard wte czy wewte, chyba już żadnemu z nich nie robi różnicy. Pytanie - jaką drogą się wzbogacili. A tak, przy okazji - pewnie, że trzeba likwidować ubóstwo. A bogaci powinni się podzielić swoim nad-dostatkiem. Obyśmy tylko w dążeniu do zniesienia nierówności nie dotarli do neokomunizmu. To już było. I nikomu nie wyszło na zdrowie.
ŁM
~Łukasz Morawski
18 stycznia 2022, 14:44
7 Nie kradnij 10 Ani żadnej rzeczy która jego jest
ŁM
~Łukasz Morawski
18 stycznia 2022, 09:58
I rozumiem że jako katolik powinienem tą kradzież w białych rękawiczkach zaakceptować i poprzeć
WC
~Wojciech Chajec
17 stycznia 2022, 11:32
To podwojenie wartości ich majątku z pewnością w dużej części wynika z inflacji, czyli wpompowania przez np. USA i UE pieniądza "fiducjarnego" w rynek. Bogacze kapitał mają w nieruchomościach i firmach, natomiast najbardziej na inflacji stracą ci drobni ciułacze, którzy zbierają pieniądze na wymarzony własny domek. A zarobią oczywiście bankierzy.