W tej polskiej szkole wszyscy uczniowie mają świadectwa z paskiem. "Niektórych talentów nie da się zmierzyć skalą ocen"

Ilustracja: DEON.pl Fot. Depositphotos.com / rdn.pl
rdn.pl / mł

Kończy się rok szkolny, za nami wystawianie ocen i coroczne emocje wokół świadectw z paskiem. Czerwony (a dokładnie biało-czerwony, w kolorze polskiej flagi) pasek to wyróżnienie dla uczniów, którzy zachowują się świetnie i mają wybitne wyniki w nauce. Szkoła Podstawowa w Wierzchosławicach wpadła na pomysł, jak docenić uczniów za ich inne talenty.

O żółtych, zielonych i pomarańczowych paskach na szkolnych świadectwach informuje Radio Dobra Nowina. "Pomarańczowy dla sportowców, różowy dla artystycznych dusz, fioletowy dla zaradnych i samodzielnych. Niebieski dla informatyków, żółty dla społeczników i zielony dla przyrodników" - czytamy na stronie rdn.pl. To kolory pasków, które pojawią się na świadectwach uczniów ze Szkoły Podstawowej im. 100-lecia Ruchu Ludowego. Dlaczego? Bo ta szkoła dba o rozwijanie talentów wśród swoich uczniów i wyróżnia każdego kolorowym paskiem na świadectwie.

Pasek na świadectwie będzie miał każdy uczeń

Pomysł wynikł z porozumienia grona pedagogicznego z Radą Rodziców, a szkoła przystąpiła do akcji 'Pasek dla każdego ucznia’.

DEON.PL POLECA

– Rodzice poparli i włączyli się w tę akcję. Każdy jest wyjątkowy i inny, oprócz wiedzy dzieci rozwijają swój potencjał i pomagają innym. Odnoszą ogólnopolskie sukcesy w sporcie, pięknie grają na instrumentach i śpiewają. Trudno tego nie zauważyć - mówi RDN polonistka Elżbieta Zegar.

"Niektórych talentów nie da się zmierzyć skalą ocen"

W szkole w Wierzchosławicach liczy się nie tylko wiedza, ale to, jakim kto jest człowiekiem - przypomina szkolna pedagog, Magdalena Sumara. Jak mówi, niektórych talentów nie da zmierzyć się skalą ocen.

– Nasi uczniowie są wyjątkowi i chcemy docenić każdego. Mają potencjał, udzielają się, osiągają różne sukcesy. My to widzimy i chcemy, żeby widzieli to też inni. Chcemy w ten sposób wzmacniać ich wiarę w siebie i w swoje możliwości - mówiła w rozmowie z radiem pedagog.

"Cieszę się, że ktoś mnie docenił"

Jak do kwestii kolorowych pasków, wyróżniających nie tylko wysokie wyniki w nauce i zachowaniu, podchodzą sami uczniowie? Jak podaje RDN, są entuzjastyczni i cieszą się, że zostali docenieni za to, co lubią robić i co idzie im najlepiej. Nie wszyscy otrzymaliby świadectwo z "urzędowym" wyróżnieniem - konieczna jest do niego średnia ocen powyżej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobra roczna ocenę z zachowania. A jednak w Wierzchosławicach każdy uczeń wróci w piątek do domu z pięknym świadectwem, które jest dowodem na to, że jego talenty zostały dostrzeżone i docenione.

Źródło: rdn.pl / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W tej polskiej szkole wszyscy uczniowie mają świadectwa z paskiem. "Niektórych talentów nie da się zmierzyć skalą ocen"
Komentarze (5)
JK
~Jan Kocoń
24 czerwca 2023, 10:06
"Największa niesprawiedliwością jest równe traktowanie nierównych ludzi" - Benjamin Franklin
JW
~Jonasz Warszawski
23 czerwca 2023, 08:23
Parafrazując "Jeżeli każdy jest super to nikt nie jest super". Jeżeli każdy otrzyma świadectwo z paskiem to znaczy że idea aby wyróżnić najlepszych jest już nieaktualna. I uczniowie pomyślą, po co mam się starać, ciężko pracować, uczyć się, być aktywnym jeżeli każdy otrzyma świadectwo z paskiem. To że pasek na świadectwie będzie w innym kolorze jest nie ważne. Uczniów wyróżniających się w innych dziedzinach można nagrodzić książką, dyplomem, odznaką.
DS
Dariusz Sandecki
23 czerwca 2023, 02:58
Dość, że bełkot to jeszcze szkodliwy, bo utopie to wychodzą dobrze, ale na papierze. To ma być sposób na łechtanie rodziców, którzy mają żyć w przeświadczeniu, że ich dzieci są genialne ?! Jak zawsze robi się szkodę dziecom dogadzając zdziecinnieniu dorosłych.
AM
~Alicja M.M.
24 czerwca 2023, 15:58
Nigdzie w artykule nie było mowy o „genialności”. A szkoła powinna uczyć nie tylko matematyki czy innych przedmiotów, ale też uważności w stosunku do siebie i innych, pozytywnych postaw społecznych, rozwijania tych umiejętności, które (mówiąc nieco potocznie) nie przyczynią się w przyszłości do wynalezienia lekarstwa na raka, ale tu i teraz czynią życie odrobinę lepszym, piękniejszym. I jeśli szkoła potrafi skutecznie przekonać uczniów do tej „banalnej” prawdy, że liczy się to, jakimi są ludźmi, a nie wyłącznie oceny, to chwała jej za to.
PR
~Ppp Rrr
22 czerwca 2023, 14:02
BARDZO DOBRY pomysł. Pozdrawiam.