W tej polskiej szkole wszyscy uczniowie mają świadectwa z paskiem. "Niektórych talentów nie da się zmierzyć skalą ocen"
Kończy się rok szkolny, za nami wystawianie ocen i coroczne emocje wokół świadectw z paskiem. Czerwony (a dokładnie biało-czerwony, w kolorze polskiej flagi) pasek to wyróżnienie dla uczniów, którzy zachowują się świetnie i mają wybitne wyniki w nauce. Szkoła Podstawowa w Wierzchosławicach wpadła na pomysł, jak docenić uczniów za ich inne talenty.
O żółtych, zielonych i pomarańczowych paskach na szkolnych świadectwach informuje Radio Dobra Nowina. "Pomarańczowy dla sportowców, różowy dla artystycznych dusz, fioletowy dla zaradnych i samodzielnych. Niebieski dla informatyków, żółty dla społeczników i zielony dla przyrodników" - czytamy na stronie rdn.pl. To kolory pasków, które pojawią się na świadectwach uczniów ze Szkoły Podstawowej im. 100-lecia Ruchu Ludowego. Dlaczego? Bo ta szkoła dba o rozwijanie talentów wśród swoich uczniów i wyróżnia każdego kolorowym paskiem na świadectwie.
Pasek na świadectwie będzie miał każdy uczeń
Pomysł wynikł z porozumienia grona pedagogicznego z Radą Rodziców, a szkoła przystąpiła do akcji 'Pasek dla każdego ucznia’.
– Rodzice poparli i włączyli się w tę akcję. Każdy jest wyjątkowy i inny, oprócz wiedzy dzieci rozwijają swój potencjał i pomagają innym. Odnoszą ogólnopolskie sukcesy w sporcie, pięknie grają na instrumentach i śpiewają. Trudno tego nie zauważyć - mówi RDN polonistka Elżbieta Zegar.
"Niektórych talentów nie da się zmierzyć skalą ocen"
W szkole w Wierzchosławicach liczy się nie tylko wiedza, ale to, jakim kto jest człowiekiem - przypomina szkolna pedagog, Magdalena Sumara. Jak mówi, niektórych talentów nie da zmierzyć się skalą ocen.
– Nasi uczniowie są wyjątkowi i chcemy docenić każdego. Mają potencjał, udzielają się, osiągają różne sukcesy. My to widzimy i chcemy, żeby widzieli to też inni. Chcemy w ten sposób wzmacniać ich wiarę w siebie i w swoje możliwości - mówiła w rozmowie z radiem pedagog.
"Cieszę się, że ktoś mnie docenił"
Jak do kwestii kolorowych pasków, wyróżniających nie tylko wysokie wyniki w nauce i zachowaniu, podchodzą sami uczniowie? Jak podaje RDN, są entuzjastyczni i cieszą się, że zostali docenieni za to, co lubią robić i co idzie im najlepiej. Nie wszyscy otrzymaliby świadectwo z "urzędowym" wyróżnieniem - konieczna jest do niego średnia ocen powyżej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobra roczna ocenę z zachowania. A jednak w Wierzchosławicach każdy uczeń wróci w piątek do domu z pięknym świadectwem, które jest dowodem na to, że jego talenty zostały dostrzeżone i docenione.
Źródło: rdn.pl / mł
Skomentuj artykuł