W tej polskiej szkole wszyscy uczniowie mają świadectwa z paskiem. "Niektórych talentów nie da się zmierzyć skalą ocen"

W tej polskiej szkole wszyscy uczniowie mają świadectwa z paskiem. "Niektórych talentów nie da się zmierzyć skalą ocen"
Ilustracja: DEON.pl Fot. Depositphotos.com / rdn.pl
rdn.pl / mł

Kończy się rok szkolny, za nami wystawianie ocen i coroczne emocje wokół świadectw z paskiem. Czerwony (a dokładnie biało-czerwony, w kolorze polskiej flagi) pasek to wyróżnienie dla uczniów, którzy zachowują się świetnie i mają wybitne wyniki w nauce. Szkoła Podstawowa w Wierzchosławicach wpadła na pomysł, jak docenić uczniów za ich inne talenty.

O żółtych, zielonych i pomarańczowych paskach na szkolnych świadectwach informuje Radio Dobra Nowina. "Pomarańczowy dla sportowców, różowy dla artystycznych dusz, fioletowy dla zaradnych i samodzielnych. Niebieski dla informatyków, żółty dla społeczników i zielony dla przyrodników" - czytamy na stronie rdn.pl. To kolory pasków, które pojawią się na świadectwach uczniów ze Szkoły Podstawowej im. 100-lecia Ruchu Ludowego. Dlaczego? Bo ta szkoła dba o rozwijanie talentów wśród swoich uczniów i wyróżnia każdego kolorowym paskiem na świadectwie.

Pasek na świadectwie będzie miał każdy uczeń

Pomysł wynikł z porozumienia grona pedagogicznego z Radą Rodziców, a szkoła przystąpiła do akcji 'Pasek dla każdego ucznia’.

– Rodzice poparli i włączyli się w tę akcję. Każdy jest wyjątkowy i inny, oprócz wiedzy dzieci rozwijają swój potencjał i pomagają innym. Odnoszą ogólnopolskie sukcesy w sporcie, pięknie grają na instrumentach i śpiewają. Trudno tego nie zauważyć - mówi RDN polonistka  Elżbieta Zegar.

"Niektórych talentów nie da się zmierzyć skalą ocen"

W szkole w Wierzchosławicach liczy się nie tylko wiedza, ale to, jakim kto jest człowiekiem - przypomina szkolna pedagog, Magdalena Sumara. Jak mówi, niektórych talentów nie da zmierzyć się skalą ocen.

– Nasi uczniowie są wyjątkowi i chcemy docenić każdego. Mają potencjał, udzielają się, osiągają różne sukcesy. My to widzimy i chcemy, żeby widzieli to też inni. Chcemy w ten sposób wzmacniać ich wiarę w siebie i w swoje możliwości - mówiła w rozmowie z radiem pedagog. 

"Cieszę się, że ktoś mnie docenił"

Jak do kwestii kolorowych pasków, wyróżniających nie tylko wysokie wyniki w nauce i zachowaniu, podchodzą sami uczniowie? Jak podaje RDN, są entuzjastyczni i cieszą się, że zostali docenieni za to, co lubią robić i co idzie im najlepiej. Nie wszyscy otrzymaliby świadectwo z "urzędowym" wyróżnieniem - konieczna jest do niego średnia ocen powyżej  4,75 oraz co najmniej bardzo dobra roczna ocenę z zachowania. A jednak w Wierzchosławicach każdy uczeń wróci w piątek do domu z pięknym świadectwem, które jest dowodem na to, że jego talenty zostały dostrzeżone i docenione.

Źródło: rdn.pl / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Izabela Antosiewicz

Każdy z nas, przychodząc na ten świat, otrzymał od Stwórcy niezwykły prezent. Jest nim unikalny i jedyny w swoim rodzaju zestaw talentów. Co więcej, z ewangelicznej przypowieści o talentach jasno wynika, że talenty nie tylko...

Skomentuj artykuł

W tej polskiej szkole wszyscy uczniowie mają świadectwa z paskiem. "Niektórych talentów nie da się zmierzyć skalą ocen"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.