W życie weszła nowelizacja ustawy dot. handlu w niedziele. Co z zakupami w Wigilię?

Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Od wtorku obowiązują przepisy noweli ustawy dot. handlu w niedziele. Zgodnie z nimi, jeśli Wigilia przypada w niedzielę, to tego dnia będzie obowiązywał zakaz handlu; będzie on mógł się odbywać w dwie kolejne niedziele poprzedzające 24 grudnia. W tym roku to 10 i 17 grudnia.

W poniedziałek minister w KPRP Małgorzata Paprocka poinformowała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dot. handlu w niedziele. Tego dnia nowelizacja została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Posłowie Polski 2050-TD, autorzy noweli, wskazali, że w aktualnym stanie prawnym niedziela przypadająca na dzień 24 grudnia jest jedną z niedziel handlowych poprzedzających pierwszy dzień Bożego Narodzenia.

"Jeżeli niedziela poprzedzająca pierwszy dzień Bożego Narodzenia przypada na dzień 24 grudnia, zakaz, o którym mowa, w art. 5, nie obowiązuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające niedzielę przypadającą na 24 grudnia" - wynika z noweli ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni.

Zgodnie z nowelą "Wigilia, która przypada w niedzielę 24 grudnia, będzie dniem objętym zakazem handlu". W tym dniu nowela zakazuje wykonywania czynności związanych z handlem, powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem.

Takie rozwiązanie uzasadniono szczególnym czasem, jakim jest Boże Narodzenie oraz spotkaniami rodzinnymi Polaków.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

W ustawie ograniczającej handel w niedziele przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto, nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W życie weszła nowelizacja ustawy dot. handlu w niedziele. Co z zakupami w Wigilię?
Komentarze (1)
WG
~Witold Gedymin
5 grudnia 2023, 17:24
Episkopat ma wolne od handlu niedziele. A kiedy niedziele wolne od kłamstwa, manipulacji i nienawiści? Choćby jedna w miesiącu. Niektórzy biskupi ubolewali na dramatycznym podziałem polskiego społeczeństwa. Co przez ostatnie 8 lat zrobił polski episkopat aby przynajmniej katolicy, zwłaszcza sprawujący władzę, tego podziału nie budowali??