Jak przekazała w komunikacie Kancelaria Sejmu, gospodarzem konferencji będzie przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Koever. W rozmowach w Budapeszcie będą uczestniczyć m.in. wiceprzewodnicząca Zgromadzenia Narodowego Albanii Vasilika Hysi, przewodniczący Parlamentu Czarnogóry Ivan Brajović, przewodniczący Zgromadzenia Republiki Macedonii Północnej Talat Xhaferi i przewodnicząca Zgromadzenia Narodowego Serbii Maja Gojković.
Podczas otwarcia szczytu zaplanowano wystąpienie premiera Węgier Viktora Orbána, głos zabiorą także przewodniczący parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej. Gośćmi specjalnymi, oprócz marszałek Sejmu Elżbiety Witek, będą przewodniczący Senatu Republiki Czeskiej Jaroslav Kubera i przewodniczący Rady Narodowej Republiki Słowacji Andrej Danko.
Podczas szczytu UE, który odbył się w połowie października, przeważająca większość przywódców państw unijnych opowiedziała się za otwarciem rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną i z Albanią. Sprzeciw Francji, wspieranej przez Holandię i Danię, uniemożliwił dokonanie tego kroku. Paryż został mocno skrytykowany za swoją postawę. Część liderów unijnych mówiła wręcz o historycznym błędzie.
Odmowa otwarcia rozmów rozszerzeniowych przez UE była dla rządzących w Skopje mocnym ciosem. Dzień po zakończeniu unijnego szczytu w Brukseli premier Macedonii Północnej Zoran Zaew zaapelował o rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych, wyrażając swoje "rozczarowanie i oburzenie" decyzją państw członkowskich UE, a liderzy głównych partii zgodzili się, że wyborcy pójdą do urn na wiosnę przyszłego roku.
Kilka dni po zakończeniu szczytu sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego rozmawiał telefonicznie z Zaewem, aby potwierdzić zobowiązania NATO co do akcesji jego kraju.
"Proces ratyfikacji jest na dobrej drodze. Cieszę się na dołączenie wkrótce Macedonii Północnej do naszego Sojuszu" – napisał na Twitterze Jens Stoltenberg.
Skomentuj artykuł