24 marca - Narodowy Dzień Życia

24 marca - Narodowy Dzień Życia
KAI / Fundacja Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia / psd

Słowa „Pamiętaj, dajesz przykład” są hasłem tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Życia. Święto, wyznaczone na 24 marca, zostało ustanowione przez Sejm RP w 2004 r. Tym razem ambasadorem kampanii poświęconej odpowiedzialności wychowawczej rodziców jest znany prezenter telewizyjny Krzysztof Ziemiec. W sposób szczególny organizatorzy obchodów zachęcają do rodzinnego spożywania posiłków.

Obchody Narodowego Dnia Życia odbywają się już po raz siódmy. Podobnie jak w latach poprzednich organizuje je Fundacja Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia. W telewizji emitowane są spoty kampanii społecznej a w wielu miejscach w Polsce, we współpracy z samorządami i innymi organizacjami pozarządowymi, odbywają się festyny, konkursy czy akcja edukacyjne.

Tym razem hasłem Narodowego Dnia Życia są słowa „Pamiętaj, dajesz przykład”. Jak wyjaśnił Marek Plotzke z Fundacji Komitetu Obchodów, celem kampanii społecznej jest przypomnienie rodzicom, że to oni są prawdziwymi mistrzami dla swoich dzieci oraz o ich odpowiedzialności wychowawczej. „To przede wszystkim rodzice, a nie szkoła czy przedszkole, które mogą tylko pomagać, zaszczepiają w dzieciach zręby postaw, które w dorosłym życiu dzieci będą przyjmowały. To sprawa o kapitalnym znaczeniu” - stwierdził Plotzke.

W ramach kampanii społecznej uruchomiona został strona internetowa „Silna Rodzina”. Pod adresem www.silnarodzina.pl rodzice i wychowawcy znajdą m.in. Kalendarz Ambitnego Rodzica, dzięki któremu można systematycznie pracować nad swoimi umiejętnościami wychowawczymi. Kalendarz zachęca także do refleksji nad wieloma wymiarami procesu wychowania. Osoby, które zarejestrują się w serwisie, każdego tygodnia otrzymają specjalna poradę, połączoną z zadaniem na kolejne dni, tak by systematycznie pracować nad relacjami z dziećmi.

Ambasadorem tegorocznej kampanii jest znany prezenter telewizyjny Krzysztof Ziemiec. W emitowanym w telewizji materiale promocyjnym zachęca on do wspólnego spożywania posiłków przez całą rodzinę, przynajmniej raz dziennie. Jak przyznał długo się nie wahał, gdy zaproszono go do współpracy. Podkreślił, że w jego rodzinie przykłada się ogromną wagę do tego, by choć raz dziennie wspólnie spożywać posiłek, a przy okazji, by w jego przygotowaniu uczestniczyły także dzieci.

Z przedstawionych przez Fundację Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia badań wynika, że w Polsce wspólny główny posiłek ze wszystkimi członkami rodziny spożywany jest częściej w weekendy (71 proc. w niedziele i 63 proc. w soboty), niż w dni powszednie (46-48 proc.). Okazuje się, że największe problemy z kultywowaniem wspólnych posiłków mają młodsi Polacy, co sugeruje, że problem ten będzie narastał. Jako przyczynę badani w większości wskazują pośpiech i trudności w znalezieniu równowagi między pracą a życiem prywatnym. Z kolei wśród konsekwencji braku czasu na wspólne zasiadanie przy stole podawano najczęściej takie zjawiska jak utrata znaczenia tradycji rodzinnych, izolację ludzi czy telewizor, który stał się częścią rodzinnych posiłków.

Podobnie jak w ub. roku Fundacja Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia przyznała także Tulipany Narodowego Dnia Życia. W kategorii „Samorząd przyjazny rodzinie” wyróżnienie otrzymało miasto Radom, w kategorii „Dziennikarz” Agnieszka i Rafał Porzezińscy, w kategorii „Dzieło kultury” - Michał Lorenc za muzykę do filmu „Różyczka”, a w kategorii „Inicjatywa społeczna” - Filharmonia Wrocławska za cykl „Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

24 marca - Narodowy Dzień Życia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.