40 tys. odbiorców bez prądu w kraju
Służby energetyczne usuwają awarie spowodowane przez silne wiatry; w całym kraju około 40 tys. odbiorców pozbawionych jest prądu - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
Obecnie obowiązują trzy ostrzeżenia hydrologiczne 2. stopnia. Dotyczą one możliwości utrzymywania się poziomu wody w strefie stanów ostrzegawczych i lokalnie w stanach alarmowych. Chodzi o województwa: zachodniopomorskie (ujściowy odcinek Odry wraz ze zlewnią Zalewu Szczecińskiego), pomorskie (Żuławy i Zalew Wiślany oraz na wybrzeżu zachodnim, środkowym i wschodnim) i warmińsko-mazurskie (Żuławy i Zalew Wiślany).
Oprócz tego obowiązuje jedno ostrzeżenie meteorologiczne 1. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia roztopów w województwie dolnośląskim (Sudety i Przedgórze Sudeckie), a także jedno ostrzeżenie 1. stopnia w sprawie możliwości wystąpienia oblodzenia w województwie podlaskim (Suwalszczyzna).
Trudne warunki panują w górach. W Tatrach obowiązuje 3. stopień (zagrożenie znaczne) zagrożenia lawinowego, natomiast w Karkonoszach i Beskidzie Żywieckim 2. stopień (zagrożenie umiarkowane).
Według najnowszych prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w poniedziałek w ciągu dnia spodziewać się można dużego zachmurzenia z większymi przejaśnieniami. Okresami wystąpią opady deszczu, na południowym wschodzie Polski początkowo śniegu i deszczu ze śniegiem. Po południu i wieczorem na północnym wschodzie zapowiadane są opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Prognozowana wysokość opadów na południu to do 20 mm. W Karpatach spodziewane są opady śniegu, prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej do 20 cm.
Temperatura maksymalna wyniesie od 1 st. na północnym wschodzie i w kotlinach karpackich, do 8 st. na zachodzie. Wiatr będzie umiarkowany, miejscami dość silny, porywisty, w porywach do 60 km/h, zachodni, skręcający na północno-zachodni i północny. Na południowym wschodzie wiatr początkowo może powodować zawieje śnieżne.
W niedzielę Państwowa Straż Pożarna na terenie całego kraju odnotowała 285 interwencji związanych z usuwaniem skutków orkanu Ksawery (najwięcej w województwach: łódzkim - 54, wielkopolskim - 48, mazowieckim - 33 i pomorskim - 24). Od czwartku strażacy w całym kraju interweniowali 12,4 tys. razy.
Tragiczny bilans wichury, która od czwartku wiała nad Polską, to pięć ofiar śmiertelnych i 77 osób poszkodowanych.
W poniedziałek o godz. 6 wszystkie drogi krajowe były przejezdne. Na droga krajowych pracowało 465 pojazdów odśnieżających.
Skomentuj artykuł