Akcja społeczna "Przypomnijmy o Rotmistrzu"

Akcja społeczna "Przypomnijmy o Rotmistrzu"
Rok 2010 jest obchodzony w Oświęcimiu jako rok Rotmistrza Witolda Pileckiego (fot. pilecki.ipn.gov.pl)
PAP / slo

Upowszechnienie wiedzy o rotmistrzu Witoldzie Pileckim m.in. poprzez konkurs "Rotmistrz Witold Pilecki - dla mnie, dla Polski, dla świata" oraz starania o uczczenie rocznicy śmierci rotmistrza realizowane są w ramach akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu".

- Akcję "Przypomnijmy o Rotmistrzu" zainaugurowaliśmy w 2008 r. Jej celem jest upowszechnienie wiedzy o "Raporcie Witolda", czyli napisanej w 1945 roku na polecenie gen. Władysława Andersa relacji Witolda Pileckiego opisującej dostanie się, pobyt i ucieczkę rotmistrza z Auschwitz. Staramy się także stworzyć obywatelski lobbing na rzecz powstania superprodukcji o losach Pileckiego, apelujemy również, by rocznica jego śmierci - 25 maja - stała się europejskim Dniem Walki Bohaterów z Totalitaryzmem" - powiedział organizator akcji Michał Tyrpa, prezes Zarządu Fundacji Paradis Judaeorum.

Podkreślił, że akcja ma charakter obywatelski i apolityczny. - Zależy nam, by nie utożsamiać jej z jakąś inicjatywą partyjną, Pilecki jest bowiem symbolem aktywnego społeczeństwa obywatelskiego, a jego postać i czyny powinny być źródłem dumy dla rodaków. Jednak widząc często dużą społeczną niewiedzę na jego temat, zdecydowaliśmy się zainicjować akcję przywracającą pamięć o nim. Jednym ze sposobów upowszechniania wiedzy o rotmistrzu było m.in. stworzenie na portalu społecznościowym Facebook profilu akcji, który cieszy się dużym zainteresowaniem - mówił Tyrpa.

Jak zaznaczył, od początku aktywnie zabiega również o poparcie dla akcji nie tylko polskich, ale też zagranicznych instytucji, m.in. Komisji i Parlamentu Europejskiego. - Staramy się także o wprowadzenie "Raportu Witolda" do kanonu lektur w krajach Unii. Od września 2008 r. są prowadzone również starania o beatyfikację Witolda Pileckiego, list w tej sprawie został przez nas wysłany do Watykanu" - poinformował organizator akcji.

DEON.PL POLECA

We wrześniu Fundacja Paradis Judaeorum ogłosiła konkurs na esej, artykuł lub utwór (muzyczny, plastyczny lub multimedialny) na temat: "Rotmistrz Witold Pilecki - dla mnie, dla Polski, dla świata"; konkurs jest skierowany do dorosłych i dzieci powyżej 7. roku życia. Warunkiem uczestnictwa jest przeczytanie ze zrozumieniem "Raportu Witolda" i "Przesłania Pana Cogito" Zbigniewa Herberta, popieranie ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem oraz idei nakręcenia filmu o rotmistrzu.

- Konkurs zorganizowaliśmy także z myślą o zbliżającym się Święcie Niepodległości. Chcielibyśmy, by było ono dla nas okazją do refleksji nad tym, co dzisiaj dla nas oznacza dziedzictwo takich postaci jak Witold Pilecki. Cieszy nas także fakt, że konkurs poparły kuratoria oświaty i wyższe uczelnie - powiedział Tyrpa.

Prace z dopiskiem "Przypomnijmy o Rotmistrzu - konkurs" można przesyłać na adres mailowy michal.tyrpa@gmail.com albo publikować na własnym blogu, stronie internetowej lub portalu społecznościowym, a następnie przesłać organizatorom link do tekstu. Prace podpisane imieniem i nazwiskiem, z dołączoną informacją o wieku, miejscu zamieszkania i zawodzie, można przesyłać do 7 listopada.

Rozstrzygnięcie konkursu jest planowane na Święto Niepodległości. Na zwycięzców czekają książki i płyty z filmami dokumentalnymi.

Witold Pilecki walczył w wojnie polsko-bolszewickiej i w kampanii wrześniowej. Podczas II wojny współtworzył Tajną Armię Polską. W 1940 r. został dobrowolnie więźniem KL Auschwitz, by zdobyć informacje i zorganizować w obozie ruch oporu. Po ucieczce podjął działalność konspiracyjną w AK. Walczył w Powstaniu Warszawskim, po kapitulacji trafił do obozu jenieckiego. Po jego wyzwoleniu wstąpił do II Korpusu Polskiego. Na rozkaz gen.

Andersa w 1945 r. wrócił do kraju, gdzie w 1947 r. aresztowano go pod zarzutem działalności na rzecz II Korpusu. Po brutalnym śledztwie i sfingowanym procesie został skazany na śmierć. Egzekucja odbyła się 25 maja 1948 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie. Miejsca jego pochówku władze komunistyczne nie ujawniły.

* PILECKI Witold (1901-1948) pseudonimy „Witold", „Tomek", „Romek", nazwiska konspiracyjne: „Tomasz Serafiński", „Roman Jezierski, „Leon Bryjak", „Jan Uznański", „Witold Smoliński", kryptonim „T-IV"; oficer rezerwy Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, dobrowolny więzień KL Auschwitz, oficer Komendy Głównej Armii Krajowej i „NIE", więzień polityczny okresu stalinowskiego, ofiara mordu sądowego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Akcja społeczna "Przypomnijmy o Rotmistrzu"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.