Apel do prezydenta ws. stanowiska RP o Katyniu

Apel do prezydenta ws. stanowiska RP o Katyniu
PAP / slo

O potwierdzenie stanowiska RP ws. ludobójstwa w Katyniu apeluje do prezydenta Bronisława Komorowskiego ponad 30 polityków i publicystów, m.in. Jan Ołdakowski, Bronisław Wildstein i Rafał Ziemkiewicz. Tak zbrodnię tę definiują prof. Witold Kulesza i prof. Leon Kieres.

Spór o kwalifikację prawną zbrodni katyńskiej wywołały ostatnio słowa doradcy prezydenta ds. międzynarodowych prof. Romana Kuźniara, według którego w świetle prawa międzynarodowego zbrodnia katyńska nie może być uznawana za zbrodnię ludobójstwa.

Prezydent zapozna się z treścią apelu, gdy wróci do Warszawy - powiedziała w poniedziałek PAP dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta, Joanna Trzaska-Wieczorek. Bronisław Komorowski przebywa w prezydenckiej rezydencji na Helu, gdzie spotyka się z prezydentem Niemiec Christianem Wulffem.

"Zwracamy się do Pana z apelem o deklarację potwierdzającą stanowisko Rzeczypospolitej w sprawie ludobójstwa sowieckiego w Katyniu i w innych miejscach. Polska o tę prawdę walczy od lat. Katyń był ludobójstwem zarówno bezpośrednio (jako akt eksterminacji polskiej inteligencji), jak również jako część ludobójczej polityki na ziemiach anektowanych przez Związek Sowiecki po 17 września 1939 roku" - napisali w poniedziałek do prezydenta autorzy apelu.

Pod apelem podpisali się: Lena Cichocka-Dąbkowska, Marek Cichocki, Maria Dzielska, Dariusz Gawin, Magdalena Gawin, Jan Maria Jackowski, Igor Janke, Janina Jankowska, Elżbieta Jakubiak, Marek Jurek, Krzysztof Kawęcki, Dariusz Karłowicz, Piotr Kaznowski, Bogusław Kiernicki, Jacek Kloczkowski, Grzegorz Kucharczyk, Paweł Kukiz, Włodzimierz Marciniak, Mateusz Matyszkowicz, Paweł Milcarek, Jan Musiał, Andrzej Nowak, Jan Ołdakowski, Marian Piłka, Wojciech Roszkowski, Arkady Rzegocki, Piotr Semka, Maciej Strzembosz, Piotr Strzembosz, Konrad Szymański, Tomasz Terlikowski, Bronisław Wildstein, Lucyna Wiśniewska i Rafał Ziemkiewicz.

To, że zbrodnia m.in. w Katyniu była ludobójstwem potwierdza prawnik prof. Witold Kulesza. W latach 2000-2006 jako dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN, nadzorował on polskie śledztwo ws. zbrodni katyńskiej. W poniedziałkowej rozmowie z PAP podkreślił, że o ludobójczym charakterze zbrodni katyńskiej świadczy nie tylko los 22 tys. zamordowanych przez NKWD polskich jeńców i więźniów, ale także los ich rodzin, które zostały wysłane na powolną śmierć w stepy Kazachstanu. - Nie ulega zatem najmniejszej wątpliwości, że celem zbrodni katyńskiej była eksterminacja całej grupy narodowościowej Polaków, a nie tylko jeńców wojennych - zaznaczył.

Wtóruje mu były prezes IPN i senator PO prof. Leon Kieres. Zwraca on uwagę, że o kwalifikacji zbrodni katyńskiej jako zbrodni ludobójstwa decyduje nie liczba ofiar, ale jej skutki dla polskiego społeczeństwa. - Trzeba pamiętać, że nie liczba osób zamordowanych decyduje o tym, czy zbrodnia ma charakter ludobójstwa - powiedział w rozmowie z PAP.

Profesor przypomniał, że zbrodnię katyńską za ludobójstwo uznali sami Rosjanie po II wojnie światowej, gdy chcąc oskarżyć o nią hitlerowskie Niemcy, przyjęli kwalifikację zbrodni ludobójstwa przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze.

Doradca prezydenta prof. Roman Kuźniar wypowiadając się na temat charakteru zbrodni katyńskiej powołał się na konwencję ONZ z 9 grudnia 1948 r. (Konwencja ws. Zapobiegania i Karania Zbrodni Ludobójstwa), której art. 2 definiuje ludobójstwo jako czyn "dokonany w zamiarze zniszczenia w całości lub części grup narodowych, etnicznych, rasowych lub religijnych".

W poniedziałek wieczorem w programie "Tomasz Lis na żywo" szef MSZ Radosław Sikorski odnosząc się do definicji zbrodni katyńskiej powiedział m.in., że "to jest bardzo ważna i bolesna dla wszystkich Polaków sprawa, ale bardzo skomplikowana". - Jeżeli chcemy użyć słowa, które wyrazi naszą odrazę do tej zbrodni, to nie ma się co dziwić, że używamy najcięższych słów - podkreślił.

- Ale jeżeli chcemy używać go w sensie prawnym, to najwyższa władza - Sejm - dwa lata temu jednogłośnie, przez aklamację, także z moim udziałem, uznał, że jest to zbrodnia wojenna ze znamionami ludobójstwa i proszę też pamiętać, dlaczego tak się stało. Bo przynajmniej wtedy Rodziny Katyńskie nie życzyły sobie nazwania tego ludobójstwem - zaznaczył.

- Rodziny Katyńskie toczą spór prawny z Federacją Rosyjską przed trybunałami europejskimi i rozwiązaniem tego sporu ma być udostępnienie wszystkich akt katyńskich oraz rehabilitacja prawna ofiar mordu w Federacji Rosyjskiej - dodał.

Jak ocenił, to właśnie Rodziny Katyńskie mają "najsilniejsze moralne prawo, żeby się w tej sprawie wypowiadać, a nie politycy, którzy eskalując retorykę próbują zbić na tym kapitał polityczny".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Apel do prezydenta ws. stanowiska RP o Katyniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.