Awaria systemu internetowego w PKP Intercity
Z związku z awarią internetowego systemu sprzedaży biletów PKP Intercity m.in. na pociągi Pendolino, zarząd PKP odwołał w poniedziałek członka zarządu PKP Intercity i 2 dyrektorów odpowiedzialnych za wdrożenie systemu sprzedaży biletów w nowym rozkładzie PKP Intercity.
W nocy z soboty na niedzielę PKP Intercity rozpoczęła sprzedaż biletów na nowe połączenia między miastami, realizowane przez pociągi Pendolino. Wbrew zapowiedziom bilety można było kupić jedynie w kasach, na stronach internetowych wyświetlany był komunikat o przerwie technologicznej.
- Objawia się to tym, że nie można, tak jak obiecywaliśmy, kupić biletu przy użyciu strony internetowej na pociągi Ekspres Intercity Premium, czyli popularnie Pendolino, które wystartują 14 grudnia - poinformował w poniedziałek dziennikarzy prezes PKP SA Jakub Karnowski.
By jak najszybciej wyeliminować problem spółka powołała sztab kryzysowy, którym kieruje szef rady nadzorczej PKP Intercity i członek zarządu PKP Piotr Ciżkowicz. Sztab gromadzi różnych ekspertów, również zewnętrznych.
Według wcześniejszego komunikatu spółki odwołani zostali członek zarządu PKP Intercity Paweł Horodyński oraz dyrektor wykonawczy ds. finansowych i wsparcia Piotr Butkiewicz i dyrektor biura informatyki Michał Rudek.
W zarządzie PKP Intercity pozostają: Marcin Celejewski, pełniący funkcję prezesa zarządu oraz Piotr Rybotycki, członek zarządu ds. operacyjnych.
Prezes PKP przeprosił pasażerów za zaistniałą sytuację. Powiedział też, że przez pierwszy miesiąc kursowania Pendolino, a więc od 14 grudnia do połowy stycznia 2015 roku, spółka zaoferuje trzy razy więcej biletów w najniższej cenie, czyli po 49 zł.
Karnowski tłumaczył, że awaria wynika z próby nałożenia nowoczesnego systemu informatycznego na stare systemy kolejowe. Nie wiadomo, jak długo potrwają prace nad wyeliminowaniem problemu. - Pracujemy nad tym. Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość - dodał szef PKP S.A.
Obecny na spotkaniu z dziennikarzami prezes PKP Intercity Marcin Celejewski zapewnił, że sprzedaż biletów w internecie ruszy "zaraz po wyeliminowaniu tego bardzo poważnego błędu". Wskazał, że przed uruchomieniem nowego systemu prowadzono testy, jednak okazały się one niewystarczające. - Ilość zapytań (...) przerosła nasze oczekiwania i system się zdestabilizował - powiedział.
Pomimo awarii PKP poinformowała, że sprzedano około 4 tysięcy biletów na Pendolino.
W osobnym komunikacie PKP Intercity przeprosiło klientów za utrudnienia w zakupie biletu. Wskazało, że pasażerowie, którzy mają trudności w korzystaniu z serwisu e-IC i nie mogą wydrukować biletu, zostaną odprawieni na pokładach pociągów na podstawie dokumentu ze zdjęciem (np. dowodu osobistego, prawa jazdy czy paszportu).
- Jeśli zrezygnują z podróży, po złożeniu reklamacji otrzymają pełny zwrot wartości biletu. W sytuacji, gdy podróżny nie zdąży kupić biletu w kasie, drużyny konduktorskie nie będą pobierać dodatkowej opłaty za jego wystawienie - zaznaczono.
Ponadto w piątek spółka PKP Intercity informowała, że zamiast 13 składów, 14 grudnia br. na trasy wyruszy 9 składów Pendolino. Rzeczniczka PKP Intercity Zuzanna Szopowska tłumaczyła, że zmniejszenie liczby składów związane jest z opóźnieniami w dostarczaniu ich przez producenta.
Na trasie z Warszawy do Gdyni pojawi się o pięć pociągów Pendolino mniej, niż zakładano; szlak z Warszawy do Krakowa obsługiwać będzie o dwa Pendolino mniej, a na trasie z Warszawy do Katowic - o trzy. Liczba pociągów Pendolino na szlaku z Warszawy do Wrocławia nie ulegnie zmianie.
Intercity kupiło pociągi Pendolino od Alstomu w maju 2011 r. Ponieważ w maju br. minął termin przekazania przewoźnikowi pierwszych składów z homologacją, firmy rozmawiały o naliczanych przez polskiego przewoźnika karach umownych.
Koszt 20 pociągów Pendolino zakupionych przez PKP Intercity to ok. 400 mln euro. Kontrakt o wartości 665 mln euro obejmuje także budowę zaplecza technicznego w Warszawie oraz koszty utrzymania technicznego pociągów przez 17 lat.
Skomentuj artykuł