Bank mleka kobiecego w opolskim szpitalu

Bank mleka kobiecego w opolskim szpitalu
(fot. shutterstock.com)
PAP / slo

Bank mleka kobiecego w opolskim szpitalu położniczym i  przebudowa Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci i Noworodków w Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu - te inwestycje poprawią standard ginekologii, położnictwa i neonatologii w regionie.

Inwestycje te realizują wspólnie dwa opolskie szpitale: Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu oraz opolskie Wojewódzkie Centrum Medyczne (WCM). Placówki pozyskały na ten cel 9 mln zł z programu finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014.

Jak wyjaśniał na zorganizowanej w ramach tego projektu w piątek i sobotę w Opolu konferencji ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci w Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu dr n. med. Wojciech Walas, obydwie inwestycje mają poprawić jakość leczenia i standard opieki nad kobietami w ciąży, kobietami w trakcie i po porodzie oraz noworodkami.

Dyrektor Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu Edward Puchała podał, że uruchamiany w kierowanej przez niego placówce bank mleka kobiecego ruszy w drugiej połowie tego roku. W rozmowie z PAP relacjonował, że przetargi na remont i wyposażenie banku są właśnie rozstrzygane. - Zaadaptujemy dzięki temu pomieszczenia i zakupimy sprzęt oraz aparaturę medyczną, doposażając też oddział neonatologiczny oraz oddział ginekologiczno-położniczy - zapowiedział.

Szpital kupi m.in. odpowiednie zamrażarki, laktatory, urządzenia do pasteryzacji mleka czy komputery niezbędne do prowadzenia banku mleka. Bank - jak mówili jego twórcy - ma służyć dzieciom rodzącym się nie tylko w opolskim szpitalu, ale też w całym regionie. Mleko ma być pozyskiwane od mam, które będą pacjentkami szpitala i nie tylko. Każda z dawczyń zostanie na początek przebadana, tak jak mleko, którym zechce się podzielić.

Dr Walas wyjaśniał z kolei, że realizowana w ramach wspólnego projektu obu szpitali przebudowa Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci i Noworodków w opolskim WCM ma być przeprowadzona tak, by jak najbardziej ułatwić dostęp matek do dzieci i np. poprawić możliwości tzw. kangurowania dziecka, co - jak tłumaczył - stanowi bardzo istotny element leczenia niewydolności oddechowej - szczególnie u wcześniaków. Przyznał, że obecnie na oddziale panuje ciasnota.

- Po remoncie będzie to oddział jak spod igły, dopasowany do wszelkich obowiązujących norm europejskich ze szczególnym uwzględnieniem tego, ażeby był przyjazny pacjentowi i jego rodzinie - zaznaczył dr Walas.

Oddział ma być przebudowany do końca tego roku.

Oprócz tego wspólny projekt opolskich szpitali przewiduje szerokie działania promocyjne, które mają budować świadomość potrzeby karmienia naturalnego oraz - w razie potrzeby - korzystania z banku mleka kobiecego.

Obecna na konferencji w Opolu dr Aleksandra Wesołowska z Fundacji Bank Mleka Kobiecego podkreślała, że w społeczeństwie jest coraz większa wiedza o znaczeniu mleka kobiecego. Mówiła, że najlepszym dla dziecka pokarmem jest mleko biologicznej matki. - Bank mleka jest tak naprawdę drugim wyborem - najlepszym wyborem, ale jednak tym, który należy jak najszybciej zastąpić mlekiem biologicznej mamy - wyjaśniała i podała, że obecnie w Polsce działają cztery banki mleka.

Odbywająca się w Opolu w piątek i sobotę konferencja pt. "Zasady żywienia noworodków ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania pokarmu z banku mleka kobiecego" poświęcona była zagadnieniom dot. karmienia naturalnego oraz właśnie funkcjonowaniu banku mleka kobiecego, który zostanie utworzony w Opolu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bank mleka kobiecego w opolskim szpitalu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.