Będzie pomoc dla powodzian z Dolnego Śląska

Z powodu remontu sali plenarnej specjalne posiedzenie Sejmu zorganizowano w Sali Kolumnowej. (fot. PAP/Paweł Kula)
PAP / drr

Sejm przyjął nowelizację specustawy powodziowej, która dotyczy pomocy dla powodzian z Dolnego Śląska

Podczas debaty na specjalnym posiedzeniu Sejmu przedstawiciele kół poselskich domagali się tego, by rząd wypracował rozwiązania systemowe chroniące przed żywiołem.

- Oczekujemy prac nad programem przeciwpowodziowym, rzetelnej dyskusji nad tym programem i propozycji finansowania go - powiedział poseł Demokratycznego Koła Poselskiego Stronnictwa Demokratycznego Bogdan Lis.

Według niego, to najlepszy sposób, by na przyszłość zabezpieczyć się przed skutkami działania żywiołu. Lis uważa, że Polska nie korzysta z doświadczeń innych krajów, które skutecznie bronią się przed powodziami, jak np. Holandia.

Poseł Jerzy Polaczek z Polski Plus domagał się, by rząd się zobowiązał, że do 1 października przyjęte zostaną rozwiązania systemowe. - Wielu z nas, członków nadzwyczajnej komisji ds. tzw. ustawodawstwa przeciwpowodziowego, zawracało już uwagę wtedy na incydentalność tych rozwiązań, na brak wyobraźni, na nieprofesjonalne podejście do problemu - powiedział.

- Nie tylko nie korzystamy z doświadczeń innych, ale też nie potrafimy wyciągnąć wniosków z własnych - powiedział Lis. Według niego, w polskiej polityce brakuje ciągłości, dlatego nie wypracowano jeszcze spójnej polityki przeciwpowodziowej.

Do postulatu posłów odniósł się szef zespołu doradców premiera Michał Boni, który powiedział, że jesienią rząd przygotuje projekt ustawy dotyczącej klęsk żywiołowych, rozwiązującej problem systemowo. Dodał, że powinna ona zacząć obowiązywać od 2011 roku.

Boni zaznaczył też, że rząd, przygotowując projekt zmian w specustawie powodziowej, chciał, żeby ci, którzy ucierpieli w powodzi w sierpniu, byli objęci taką samą pomocą, jak powodzianie z maja i czerwca.

- Ważnym elementem działania tej ustawy, jest poszerzenie, poprzez rozporządzenie prezesa Rady Ministrów, które zostało przyjęte 10 sierpnia, listy gmin i miejscowości objętych tymi instrumentami i usuwaniem skutków powodzi. Przypomnę, że w wyniku powodzi majowych i czerwcowych 584 gminy i miejscowości zostały objęte tymi działaniami; w wyniku sierpniowego doświadczenia lista została rozszerzona o 40 gmin i miejscowości z województwa dolnośląskiego i 32 gminy i miejscowości z województwa lubuskiego - powiedział.

O pomocy dla powodzian mówił dziś także premier Donald Tusk, który zapewnił, że pomoc finansowa państwa dla powodzian niezależnie od ubezpieczenia będzie duża. Zaznaczył jednak, że zawsze będzie ona za mała dla powodzian, a za duża z punktu widzenia wydatków publicznych.

- Wiadomo, że nie w każdym przypadku ona pokryje straty, jakie ponieśli ludzie - powiedział premier. Tusk pytany, czy nie lepiej stworzyć jednolite przepisy ws. powodzi, niż doraźnie je zmieniać odparł, że jego zdaniem doraźne działania są w tej sytuacji skuteczniejsze.

- Jeśli przyjmiemy jakieś stałe rozwiązanie, to znaczy, że każde podtopienie, każda ulewa, każda powódź oznacza uruchomienie bardzo dużych środków publicznych, to będziemy w nieustannym procesie uzgadniania - powiedział.

- Byłbym ostrożny z tworzeniem takiego prawa, które niezależnie od ubezpieczeń będzie powodowało, że każdy kto poniesie jakąś stratę otrzyma pomoc od państwa. Państwo polskie zamieni się wtedy w jedną wielką ubezpieczalnię, a na to państwa nie stać - dodał Tusk.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Będzie pomoc dla powodzian z Dolnego Śląska
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.