Bodnar o powołaniu pełnomocnika rządu ds. praw człowieka: tylko RPO jest niezależny od władzy

Bodnar o powołaniu pełnomocnika rządu ds. praw człowieka: tylko RPO jest niezależny od władzy
(fot. The Chancellery of the Senate of the Republic of Poland [CC BY-SA 3.0 pl])
PAP / kk

Powołanie pełnomocnika rządu ds. praw człowieka spowoduje szum informacyjny i będzie szkodliwe z punktu widzenia interpretowania Konstytucji - ocenił w piątek RPO Adam Bodnar. Jak dodał, tylko Rzecznik Praw Obywatelskich jest niezależny od władzy.

Ustanowienie pełnomocnika rządu ds. praw człowieka proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości w opublikowanym w środę projekcie rozporządzenia. Do głównych zadań pełnomocnika ma należeć inicjowanie i koordynowanie działań z zakresu ochrony praw człowieka. Zgodnie z projektem funkcję tę ma pełnić sekretarz stanu w resorcie sprawiedliwości.

Bodnar pytany o ten pomysł w Polsat News przypomniał, że rząd ma już pełnomocnika ds. równego traktowania i jest nim minister Adam Lipiński. "Można zadać pytanie, jaka relacja byłaby między jednym i drugim i czy potrzebna jest kolejna osoba" - powiedział rzecznik.

Jego zdaniem ustanowienie nowej funkcji ma "wywołać przeświadczenie, że jest ktoś inny od praw człowiek w Polsce". Bodnar podkreślił, że tylko Rzecznik Praw Obywatelskich jest niezależny od władzy. "Tylko i wyłącznie jeden organ będzie niezależny od władzy, który ma prawo rozpatrywać skargi od obywateli i który ma mandat powierzony na mocy Konstytucji i parlamentu i to jest Rzecznik Praw Obywatelskich" - powiedział.

DEON.PL POLECA

"Mam wrażenie, że nawet jak taka osoba będzie sprawowała swoją funkcję to obywatele będą wiedzieli, gdzie się będą mieli zwrócić jak będą mieli kłopot z policją, z więzieniem, ze szkołą, ze służbami specjalnymi, z administracją" - dodał RPO.

Zaznaczył jednocześnie, że powstanie nowego urzędu może spowodować szum informacyjny. "To będzie rozmiękczało interpretację praw człowieka i będzie szkodliwe z punktu widzenia interpretowania Konstytucji" - ocenił.

Z projektu rozporządzenia MS wynika, że do kompetencji pełnomocnika należeć będą głównie zadania "z zakresu inicjowania, koordynowania oraz monitorowania działań, w tym dotyczących opracowywania projektów aktów prawnych, zmierzających do zapewnienia zgodnego z aktualnymi standardami międzynarodowymi poziomu ochrony praw człowieka, monitorowania i analizowania spraw i orzeczeń związanych z naruszaniem praw człowieka, a także współpracy z Komisją Wenecką".

Według projektu, pełnomocnik ma również monitorować i analizować orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w zakresie ich wpływu na obowiązujące akty prawne. Do jego kompetencji będzie należało także analizowanie spraw dotyczących zarzutów naruszenia praw człowieka przez polski wymiar sprawiedliwości oraz inne organy władzy publicznej.

Pełnomocnik będzie też miał prawo do powoływania zespołów eksperckich i doradczych oraz zlecania ekspertyz.

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski komentując projekt w rozmowie z PAP powiedział, że ochrona praw człowieka jest na tyle istotną kwestią, że ważne jest, aby zajmowało się nią wiele instytucji. "To są ważne kwestie dotyczące praw podstawowych, praw obywatelskich i stąd ta inicjatywa" - zaznaczył wiceszef MS.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bodnar o powołaniu pełnomocnika rządu ds. praw człowieka: tylko RPO jest niezależny od władzy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.