Buzek powołał do życia Forum Pro Publico Bono

Buzek powołał do życia Forum Pro Publico Bono
Buzek powołał do życia Forum Pro Publico Bono (fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / ad

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek zainaugurował w środę w Oświęcimiu działalność Forum Pro Publico Bono "Obywatele dla solidarności europejskiej". Ideą Forum jest integracja działań na rzecz budowania i wzmacniania kultury praw człowieka w Europie.

Uznanie i realizacja fundamentalnych praw osoby ludzkiej wciąż nie są zjawiskiem powszechnym w każdym miejscu współczesnego świata - przypomniał Buzek.

Spotkanie, na którym oficjalnie ogłoszono powołanie do życia Forum, odbyło się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży - po głównych uroczystościach 65. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, w których Buzek brał udział.

DEON.PL POLECA

Do współpracy przy tworzeniu Forum prof. Buzek zaprosił swoich poprzedników na stanowisku szefa Parlamentu Europejskiego. Uczestnikami prac będą przedstawiciele organizacji i ruchów obywatelskich, które w państwach Unii Europejskiej przyczyniają się do krzewienia idei solidarności.

Wśród gości uczestniczących w środowym spotkaniu znaleźli się byli więźniowie Auschwitz-Birkenau, były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Zoll i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego Karol Musioł.

Uczestniczący w dyskusji francuski pisarz i filozof Andre Glucksmann powiedział, że kiedy mowa o prawach człowieka, myśli o konkretnych ludziach - jak Marek Edelman, Anna Politkowska. Prof. Glucksmann wyraził przekonanie, że Auschwitz w sensie symbolicznym wcale się nie skończyło. "Od Auschwitz wiele razy przysięgano nigdy więcej, ale przecież było wiele zbrodni przeciwko ludzkości" - zaznaczył przypominając Kambodżę, Ruandę i Czeczenię. Przekonywał do walki z obojętnością.

Prof. Jerzy Kłoczowski zauważył, że prawa człowieka były przez wieki fundamentem tworzącym Europę, choć od zawsze Europejczycy mieli też na sumieniu grzechy. "Europejczycy powinni pamiętać o prawach człowieka i humanizmie, ale też o swoich grzechach. Nasza wspólna Europa uda się, jeśli będziemy mieć wspólną pamięć" - uznał historyk.

W deklaracji towarzyszącej powołaniu Forum Buzek podkreślił, że nawet najbardziej słuszne prawa człowieka nie mogą zostać zredukowane do kolejnego zbioru norm prawnych. "Cywilizacja praw człowieka potrzebuje oparcia w kulturze tworzonej w respekcie dla godności człowieka, jego przyrodzonej wolności, a w przestrzeni publicznej - państwowej i międzynarodowej - poszanowania zasad solidarności" - zaznaczył.

Szczególnym punktem odniesienia - według niego - są tragiczne doświadczenia totalitaryzmów XX wieku oraz wszystkich zbrodni ludobójstwa, które "dotąd stanowią otwartą ranę dziedzictwa Europy".

W swojej deklaracji przewodniczący Parlamentu Europejskiego wyraził wiarę w możliwość rozwoju europejskiej cywilizacji opartej o prawa człowieka. Nawiązał do historii Solidarności, pokojowych rewolucji w Europie Środkowej i Wschodniej oraz zjednoczenia Europy. "Solidarność jest tą wartością, która nieustannie dzieje się w czasie i wciąż jest dla nas ważną wskazówką w myśleniu o prawach człowieka" - zaznaczył.

Jak przekonywał prof. Buzek, uznanie i realizacja fundamentalnych praw osoby ludzkiej wciąż nie są zjawiskiem powszechnym w każdym miejscu współczesnego świata, a jednocząca się Europa powinna być solidarna w myśleniu o prawach człowieka. To powody, dla których zdecydował się powołać Forum Pro Publico Bono.

To inicjatywa niezwykle potrzebna Europie i światu - ocenił pomysł powołania Forum uczestniczący w spotkaniu wiceprzewodniczący Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej Stefan Wilkanowicz. "Jestem przekonany, że konieczna jest transformacja naszej cywilizacji, zwłaszcza w dziedzinie kultury pokoju i kultury pracy. Transformacja tak głęboka, że może robić wrażenie utopii. Ale ta +utopia+ nie jest marzycielstwem, lecz pokazywaniem kierunku przemian i to jest najważniejsze" - podkreślił Wilkanowicz w swoim memorandum.

Według niego, nie docenia się roli różnych społeczności i organizacji obywatelskich, tak jak nie docenia się znaczenia solidarności dla przezwyciężania kryzysów. Organizacje obywatelskie mogą w istotny sposób budować kulturę polityczną, która zawiera wiedzę, doświadczenie i umiejętność społecznego działania, co jest sztuką niełatwą - przekonywał Wilkanowicz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Buzek powołał do życia Forum Pro Publico Bono
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.